ANKETA: Zpoplatnili byste stání aut i v dalších ulicích okolo Husova náměstí? Hlasovat můžete do úterní dvanácté hodiny. 

Vedení rakovnické radnice totiž nechalo nainstalovat do těchto ulic, ve Vysoké ulici se pak jedná o tu část ulice směřující k Vysoké bráně, parkovací automaty. Radnice tak vyslyšela přání jednoho tábora občanů Rakovníka, kteří po regulaci dopravy v centru města volali už dlouho.

Sazba za parkování v těchto ulicích, odkud je to jen několik málo krůčků na náměstí, je o něco málo levnější, než kdybyste parkovali na náměstí. Zatímco na náměstí zaplatíte 10 korun za dvacet minut, v přilehlých ulicích tu samou částku zaplatíte za půl hodiny stání.

Stejně jako starosta Zdeněk Nejdl i někteří řidiči si od zavedení zpoplatnění parkování slibují zlepšení dopravní situace a hlavně více příležitostí k parkování v centru – i když za poplatek.

Rakovničtí městští strážníci zatím příkaz, aby bedlivě kontrolovali umístění parkovacích lístků, nedostali.

„Spíše jsme se domluvili, že první týden, respektive čtrnáct dnů, bude výchovných. Městská policie tak bude rozdávat jen lístečky," řekl novinářům starosta Zdeněk Nejdl. Ten zároveň dodal, že poté hříšníkům nehrozí odtah, ale nasazení tzv. botičky.

Obyvatelé z ulic si zpoplatnění vychvalují. „Tolik místa tu dlouho nebylo. Ta ulice se změnila najednou k nepoznání. Není tady takový provoz. Toto rozhodnutí jedině vítáme," shodují se většinou obyvatelé.

Závory nevyhovují

Rakovnický deník vyrazil do ulic, aby se zeptal i ostatních Rakovničanů a také turistů, zda–li je zpoplatnění míst k parkování správným krokem. A závěr? Většina námi oslovených lidí se shodla, že je to jediný způsob, jak dopravu regulovat. Největším nešvarem je však podle nich systém závor. Ten se jim nelíbí a raději by jej vyměnili za ony parkovací automaty.

„Závora na náměstí je velké neštěstí, jednou jsem byl svědkem toho, když se záchranka potřebovala dostat na náměstí a musela si vystát celou frontu. Parkovací automaty jsou podle mě mnohem lepší," řekl Miloš Stehlík z Lužné.

Odstranění systému závor se zatím vedení radnice brání. Starosta Zdeněk Nejdl několikrát připustil, že může ke změně systému dojít. Sám by ale zatím nic neměnil.

„Vše může klidně dopadnout tak, že zastupitelé odhlasují pořízení parkovacích automatů na Husovo náměstí. Osobně si však zatím myslím, že bychom měli vyčkat a zhruba po třech měsících fungování parkovacích automatů udělat analýzu a následně se rozhodnout," řekl Zdeněk Nejdl. Ten také svoji obhajobu závorového systému staví na faktu, že kvůli zdražení parkovného na náměstí zhruba v polovině roku se podařilo snížit počet aut na náměstí, a to zhruba o dvě stě automobilů.

Podle slov starosty se navíc podařilo nastavit průhlednější řád ve vydaných kartách a pro městské strážníky je tak mnohem jednodušší automobily na náměstí zkontrolovat.

„Nyní musí být každé auto označeno buď platným parkovacím lístkem, parkovací kartou či vylepenou známkou na dveřích," dodal Zdeněk Nejdl. Reagoval tak na tvrzení, že vůz lze zaparkovat před placenou dobou a po skončení této doby s ním bezplatně odjet.

Názory v anketě Deníku najdete v pondělním vydání