V rámci kulturního léta na Křivoklátě se na dolním nádvoří hradu konala výstava dravců a sov. Součástí programu bylo povídání o dravcích a také letové ukázky.

Domovem vystavených dravců je záchranná stanice pro poraněné živočichy u České Lípy. Sokolníkem a provozovatelem je Věra Gilová. „Být sokolníkem bylo mé přání od dětských let. A před dvaceti lety jsem si svůj sen splnila. Dnes představuji své dravce na hradě Křivoklát, kde se mi velmi líbí. Nevystupuji ale pouze na hradech. Dělám také naučné přednášky ve školách,“ uvedla Věra Gilová.

Pokud chce člověk trénovat dravce, důležité je mít vytrvalost. Se cvičením ptáků se začíná už v jejich útlém věku. „Hlavně se u toho musí vydržet. Pokud ho chcete něco naučit, musíte rituál dostat ptákovi do krve. Například když na něj písknu, tak musí vědět, co má udělat. Hlavně se ta věc musí opakovat neustále. Když cvičím dravce, denně mu úkol připomínám a jsem s ním v neustálém kontaktu,“ sdělila Gilová.

Výstavy, které Věra pořádá, mají u návštěvníků veliký úspěch. Jinak tomu nebylo ani na hradě Křivoklát. Spousty diváků dravce velmi obdivovala. Někteří neváhali a pořídili si pár fotografií.