Na rakovnickou radnici dorazil nejprve lektorský tým protidrogového vzdělání hnutí Řekni ne drogám – řekni ano životu. Ti vedení města upozornili na drogovou negramotnost u dětí, popsali situaci v České republice, kdy teenageři ve věku 15 a 16 let mají nejvíce zkušeností s konopím v rámci celé Evropy. Na schůzce pak dali starostovi Luďku Štíbrovi podepsat prohlášení, čímž se Rakovník zapojil do projektu „Město bez drog“.

„Vedení města jsme předali nějaké materiály s tím, že v budoucnu zde budou probíhat protidrogové přednášky. Náš cíl je, aby ve městech bylo co nejvíce informací, protože bez nich k tomu děcka nedojdou. A je potřeba je informovat dřív, než se dostanou do styku s dealerem,“ vysvětlil Tomáš Kraus, který byl rovněž několik let závislý na drogách, ale před čtyřmi roky jim řekl dost.

„Je to ovšem hrozně těžké, skoro až nemožné. Drogy se totiž uchovávají v tukové tkáni a málokdo ví, že když se pak člověk jede projet na kole, uvolňují se tuky do žíly a on opět dostane chuť si dát další dávku. Já sám jsem absolvoval Hubbardův detoxikační program, který spočívá v tom, že drogy se z tukové tkáně uvolní a tělo se jich zbaví,“ potvrdil Tomáš Kraus, jenž má v občanském hnutí na starost styk s veřejností.

Starosta Luděk Štíbr, sám bývalý učitel, zdůraznil, že město protidrogovou kampaň podporuje, a to nejen z hlediska přednášek, ale i podporou sportů. „Právě sportování je v tomto směru velmi důležité a u nás je řada úspěšných týmů z různých sportů. Ať už se jedná o fotbalisty, nebo pozemní hokejisty, hokejistky a my sporty budeme podporovat i nadále,“ uvedl.

Během odpoledne do Rakovníka postupně přijížděli i cyklisté, kteří začali svoji cestu v Přešticích a v nohách tak měli sto deset kilometrů. Po přestávce pokračovali směrem na Žatec. „V Plzni jsme měli větší akci, ve středu ráno v Žatci to bude podobné. Do Rakovníka nám to letos vyšlo až na pozdější odpoledne a to už jsou děti ze základních škol pryč. Proto je to tady menší,“ přibližuje Tomáš Kraus.

Celkem za dvanáct dní ujedou účastníci Cyklo-běhu 39 měst a ujedou přes 1100 kilometrů.