Pořízení nabíjecí stanice inicioval bývalý rakovnický zastupitel Milan Let, sám vášnivý cyklista. „Nápad jsem dostal už v době minulého volebního období a jsem rád, že se blíží k realizaci. Bude to výhodou obzvláště pro starší lidi, kteří už nemohou jezdit na obyčejném kole a pořídí si elektrokolo, aby mohli jezdit do přírody,“ poznamenal Let.

Ilustrační foto
Zloději na Rakovnicku chtěli ukrást bankomat. Nepovedlo se jim ho vytrhnout

Město nakoupí dvě nabíjecí stanice na elektrokola za 164 tisíc korun. Jedna z nich se bude nacházet na Husově náměstí, ve středovém pásu u nového pilíře na elektrickou energii, druhá před vchodem do AquapRaku, kde bude umístěna na opěrné zdi. Obě budou podle starosty Luďka Štíbra pod dohledem kamerového systému kvůli možnému vandalismu.

U aquaparku se dobije až osm elektrokol zároveň

„U aquaparku bude možnost nabíjet přes osm typů konektorů. Najednou se bude moci nabíjet až osm kol. Uvidíme, jak budou nabíječky využívány, v případě zájmu bychom uvažovali o dalších lokalitách, například na Tyršově koupališti, kde se sbíhají cyklostezky. A otevírají se další, například na Lubnou,“ připomněl Štíbr a potvrdil, že užívání nabíječek bude zdarma.

Komentovaná prohlídka výstavy PANTA RHEI v podání Ingrid Račkové a Davida Suchopárka v Nové síni v Rakovníku.
Podívejte se: Výstava sklářských výrobků v Rabasově galerii návštěvníky zaujala

Podle Marka Volrába z rakovnického cykloservisu se donedávna elektrokola na Rakovnicku tolik nekupovala, v poslední době se však prodej elektrokol a klasických kol vyrovnává. „Každý si je asi zatím dobil doma a vyrazil, nedoneslo se ke mně, že by se někdo sháněl po nabíjecí stanici. Možná proto se k instalaci nabíječek přistoupilo až teď,“ poznamenal s tím, že větší potřeba nabíjecích stanic je spíše v horských oblastech, třeba na Šumavě nebo v Krkonoších, kde se prohání mnoho elektrokol.

Další nabíječka bude na Mírovém náměstí v Jesenici

Dalším městem v regionu, které plánuje pořízení nabíjecí stanice, je Jesenice, kam rovněž míří mnoho cykloturistů. „Máme záměr vybudovat je v rámci revitalizace Mírového náměstí. Ještě jsme zvažovali další lokalitu, konkrétně u autokempu, ale tam lze nabíjet ze zásuvek přímo v chatkách, tak jsme od toho zatím upustili,“ konstatoval jesenický starosta Jan Polák.

Nabíječka na elektrokola mohla vzniknout také v Křivoklátě, kam míří turisté nejen ke stejnojmennému hradu, ale také kvůli řece Berounce, ovšem v nejbližší době se tak nestane. „Měli jsme schůzku se zástupci společnosti ČEZ, která tu měnila trafostanici, ale jednání nakonec nedopadlo,“ informovala starostka městysu Libuše Vokounová.