Každý rok připravujete pro návštěvníky řadu novinek, které to budou letos?

Novinkou letošního Cyklování je sobotní výlet pro rodiny dětmi a také pro dospělé po okolí Rakovníka. Chceme tak tímto podpořit také obce v okolí, a proto jsme se rozhodli udělat výlet po rozhlednách.

To znamená?

To znamená, že jedna kontrola bude na rozhledně v Pavlíkově, druhá pak bude na Velké Bukové a bonusem je vyhlídka v Kostelíku. Chceme vytáhnout rodiny s dětmi ke společným výletům.

Vyhlídka v Kostelíku je ale už dost daleko…

Je to bonus pro toho, kdo bude mít ještě síly tam dojet.

Výlet je také spojen s horolezectvím…

Sobotní výlet je spojen s lezením po skalách, a to po těch chlumských.

Jak se vše bude hodnotit?

Cílem je, aby výletníci sbírali razítka, za ně pak bude následovat odměna.

Jaká?

Třeba děti dostanou jako bonus zdarma výbornou zmrzlinu.

Je potřeba se registrovat na výlet?

Ano, je to stejné, jako tomu bylo v předchozích letech.

Kdy nejpozději je potřeba na výlet vyrazit z náměstí?

Od devíti hodin až do dvanácti hodin. Poté se musíme soustředit na ostatní závody, jelikož sobota je pro nás velice nabitá.

Dospělí budou závodit, užívat si, co je připraveno pro děti?

Pro děti jsme znovu připravili dětské soutěže a hry, které se tentokráte budou konat na Tyršově koupališti. Děti za ně získávají žetony, které pak mohou směnit v našem obchodě za zboží.

Další novinkou je ale určitě závod koloběžek?

Ten byl dosazený na poslední chvíli. Je to vložený závod, který se pojede na Husově náměstí před silničním kritériem. Koloběžkáři, kteří jezdí profesionálně, samozřejmě budou mít připomínky, není to totiž závod někde v terénu, ale zde na dlažbě na náměstí. Je navíc iniciovaný koloběžkáři. Je to spíše startovací závod, uvidíme, jestli se chytne. Pokud ano, zařadili bychom ho příště do programu.

Pro vítěze jsou letos přichystány tyto dřevěné medaileJenže to není vše. Některé závody se letos stanou nově součástí Unie amatérských cyklistů (UAC), a to v rámci mistrovství republiky…

Jedná se o závod cross country. Závodníci závod tak propagovali, hlavně podle nich se jedná o velmi těžkou trať, která je na úrovni těch dalších mistrovských tratí. Sami si na svazu požádali, že by chtěli jezdit i zde.

Co na to říkáte?

Je to hezké, příjemné. Je to pro nás důkaz toho, že se snažíme vše připravit maximálně perfektně.

Jsou ještě nějaké jiné novinky?

Stejně jako cross country, tak i závod downhill byl zařazen do série závodů, které se jezdí po různých městech v rámci České republiky. Je to úžasné. Vše je na impuls závodníků. Udělalo nám to velikou radost.

Jsou tedy nějaká nová omezení v závodech, jelikož byly zařazeny do mistrovství republiky, respektive série závodů?

Downhill je pouze pro zkušené jezdce. Cross country si mohou zkusit také příchozí návštěvníci. Stačí se přihlásit a vyrazit. Někteří Rakovničané jsou již přihlášeni.

Jaký je váš nejoblíbenější závod? Jaký ráda sledujete?

Cross country. Je to závod hrozně hezký na dívání, vydržím se na něj dívat také v televizi, kde mi to připadá hrozně jednoduché, ale když pak zde v Rakovníku vidím, jaká je to dřina, tak závodníky obdivuji.

Jak byste Rakovnické cyklování přiblížila čtenářům? Co je to za akci?

Není to jen sportovní akce, jsou zde také koncerty. Chtěla bych také, aby to byla společenská akce, aby se lidé, když se nechtějí zúčastnit, se přišli na akci podívat. Potřebujeme Rakovník probudit.

Domlouvala jste se nějakým způsobem se zdejšími podnikateli ohledně občerstvení?

Beru to jako automatickou věc. Roky jsem chodila a s každým se domlouvala. Nyní už vědí, jak mají reagovat. Je to tak na nich. Určitě sem nebudou vpuštěny žádné občerstvovací stánky. Vše je závislé na zdejších podnikatelích v centru města. Jediný stánek bude ten tradiční na náměstí, kde bude nejen občerstvení, ale hlavně catering pro závodníky.

Kde mohou závodníci ponechat svá auta?

Vše je vyznačeno na prospektech, včetně míst, kde mohou závodníci přespat. Parkovat se bude moci na dvoře radnice, ale i za sokolovnou. Spousta závodníků určitě zase rozbalí stany na Tyršově koupališti.

Provoz na náměstí bude tak zřejmě po tři dny omezen…

Ano. Každému obyvateli na náměstí jsme dávali do schránky prosbu o pochopení, že se jedná o každoroční akci v Rakovníku. Celkem jsme roznesli a vložili do schránek 670 lístečků. Vím bezpečně, že tak všichni upozornění dostali. Akci neděláme proto, abychom město zlikvidovali. Všichni o akci vědí s velikým časovým předstihem, přesto se najdou zřejmě i letos tací, kteří budou remcat či najíždět nám na nohy a nadávat nám. Je to o toleranci. Chci, aby lidé pochopili, že chceme do Rakovníka nalákat turisty.

Jakou očekáváte v letošním roce účast?

Vloni se tu protočilo šestnáct set závodníků, letos nevím. Vše záleží hlavně na počasí. Když bude pršet, bude účastníků méně, vloni ale bylo až moc vedro a stejně dorazili. Letos jsme připraveni i na to veliké vedro.

Jak?

Budeme tu mít k dispozici cisternu s vodou.

Cyklování odstartuje orientační závod. Jak moc je oblíben?

Jezdí ho především Rakovničané, je hezké vidět je zde na náměstí, projíždějí předem trasy, tedy místa, kde by mohly kontrolní body být. Po startu dospělých je na programu orientační závod dětí s rodiči. Dospělí vyrazí směrem Špičák a Křivoklátsko, samozřejmě budou i tajné body.

Je stále zájem o výlet s názvem Noční Javornice?

Je to prý krásné. Vloni jej jelo 46 lidí. Když jsme slyšeli druhý den ty zážitky, muselo to být opravdu krásné. Výlet je na programu tradičně v pátek s odjezdem ve 22 hodin.

Kolik pořadatelů se během Rakovnického cyklování kolem tratí a i v zázemí pohybuje?

Jedná se o zhruba osmdesátku lidí, včetně policistů a zdravotníků. Ale to je všude, není to nic výjimečného.

Takže asi nemáte čas vyrazit ani na jeden závod?

Říkali nám to nyní, abychom si alespoň jeden závod zkusili, ale není čas. Těch starostí a úkolů je tolik, že se to nedá ani nikomu předat. Loni jsem vyrazila se svojí vnučkou jen tak po zdejších kontrolách, moc se mi to líbilo. Letos však odjíždí pryč.

Vyvrcholením akce bude nedělní závod MTB. Jaké jsou trasy?

Trasy budou téměř stejné jako vloni, dlouhé budou zhruba padesát a třicet kilometrů. Trasa bude trošku jednodušší, ale i tak je těžká. Jde o to se překonat.

Jakou očekáváte účast?

V loňském roce byla rekordní, na startu se nám sešlo tři sta padesát závodníků. Byl to nádherný pohled na start, až ke Chvostům byli závodníci. Nádhera.

Kdo se nestihl přihlásit na závody a výlety, má ještě možnost?

Je možnost se přihlásit ještě na místě, je to však dražší, jelikož je s tím více práce.

Na co byste lidi pozvala? Proč by se měli zúčastnit?

Aby si přišli aktivně užít společné chvíle s rodinou. Jsou připravené výlety pro rodiny, soutěže. Na náměstí rozhodně nebudou žádné pouťové atrakce, i když nabídek bylo dost, ale to není cílem Cyklování. Chceme, aby rodiče trávili s dětmi volný čas. Na náměstí bude jen U-rampa, kde se uskuteční různé exhibice. Jedná se o speciální menší rampu, navíc sponzor zde zajistí program.

Jaké jsou přichystány medaile pro závodníky?

Stejně jako v předchozích letech, i letos obdrží návštěvníci pouze místní výrobky. Medaile bude letos dřevěná.