To kde povede nová dálnice mezi Novým Strašecím a Krušovicemi , je už moc dobře znát. Hotovo má být podle předpokladu na jaře roku 2021. Ředitelství silnic a dálnic investuje do výstavby více než 1,8 miliardy korun. Část peněz půjde z dotace Evropské unie. Délka nového dálničního úseku bude zhruba deset kilometrů. V současné době je takřka dokončená přípravná fáze stavby. „Nyní se připravuje území stavby. To zahrnuje odstranění pařezů, sejmutí ornice a lesní hrabanky v prostoru staveniště a v místech dočasného záboru,“ uvedl pro Rakovnický deník tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Studecký.

V letošním roce dojde také k přeložce všech inženýrských sítí, terénním úpravám a začne se stavbou mostu. „Dojde také k odstranění stávající komunikace III/2372 Třtice – Řevničov, nádraží,“ řekl Jan Studecký. Na části úseku budou práce na pět týdnu pozastaveny, a to z důvodu provádění záchranného archeologického výzkumu. Nejvíce času zabere postavit celkem 698 metrů mostních objektů. Čtyři z nich budou na dálnici, dva povedou přes ni a jeden se postaví na přilehlé komunikaci.

Ilustrační foto
Na koupališti se topilo malé dítě. Návštěvníci ho zachránili

Stavba dálnice zasáhla také obec Krušovice. Tady se staví právě obchvat obce. Tu pak dálnice bude přemosťovat a Krušovicím se tak uleví od každodenního náporu automobilů. A jak se žije v obci teď? „Je tady rušno. My jsme rádi, že se na stavbě dálnice pracuje a opravdu se pracuje hodně,“ řekla pro Rakovnický deník starostka obce Krušovice Markéta Fröhlichová. A i když stavbu obchvatu občané Krušovic vítají, v těchto dnech jim přináší také starosti. „Je velice suché počasí a prach ze stavby občany obtěžuje. Především ty, co bydlí v blízkosti silnice. Tam se snažíme s firmou dojednávat alespoň nějaké malé kompenzace,“ vysvětlila Markéta Fröhlichová. Jedná se především o dvě samoty v okolí obce, kolem kterých několikrát denně jezdí stavební stroje. Jinak do obce žádná technika nezajíždí, zvýšený provoz je pouze v okolí karlovarské silnice.

Občané, hlavně místní rodáci, si posteskávají nad změnou jejich okolí. „Ráz krajiny se mění, to je vidět a všem občanům je to určitě líto. Každý vidí, že je to teď velmi ošklivé. Až bude úsek hotový, myslím si, že všichni budou rádi, že se obci uleví od provozu, který tu je veliký,“ dodala Markéta Fröhlichová.

Stále se ale nezačalo stavět na šedesáti kilometrech dálnice ve Středočeském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Nová dálnice D6 by měla být kompletně hotová v roce 2026. „Na zbylých třech stavbách na Rakovnicku – přeložka Krupá, přeložka Hořesedly a obchvat Hořovičky probíhá majetkoprávní vypořádání a aktualizace existence inženýrských sítí,“ dodal Jan Studecký.

Ilustrační foto.
Traktorem strhl sloupy elektrického vedení