Rakovnickému deníku to řekl lídr sociální demokracie na Rakovnicku Marcel Chládek a také jednička rakovnické KSČM Miloslav Kubínek. Trochu opatrnější je starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (ODS) a lídr TOP 09 v Rakovníku a místostarosta Rakovníka Jan Švácha. Podle Zdeňka Nejdla by nejlepším řešením bylo, kdyby se vítězná strana voleb, tedy Česká strana sociálně demokratická, dohodla s druhou nejsilnější stranou Ano 2011 a ještě s další stranou. „Ať si to vyzkouší, vládnout podle svého, ať na sebe vezmou odpovědnost," řekl Zdeněk Nejdl. Ten si právě myslí, že další předčasné volby nebudou.

„Ze vzniklé situace rozhodně nadšený nejsem. Vůbec si totiž nedokážu představit, kdo a jakým způsobem bude sestavovat vládu. Předčasných voleb během několika měsíců se nebojím," reagoval Jan Švácha. „Myslím si, že do zimy se to dá nějakým způsobem dohromady, ale bojím se dalšího vývoje a že vláda další čtyři roky prostě nevydrží. To by se musela změnit kompletně politická situace v České republice, politici by museli být schopni spolupracovat, dělat kompromisy," sdělil Jan Švácha.

Vesměs všichni lídři se shodnou na složité politické situaci, jež vznikla po volbách. Nenaplnily se totiž původní předpoklady průzkumů a hlavně pak levice, která věřila, že se jí podaří získat dostatečný mandát pro vytvoření silné vlády s podporou komunistů. K tomu ale nedošlo.

„Hlavní snahou bude sestavení vlády, ale vzhledem k rozložení sil v poslanecké sněmovně to bude velice složité. Musíme se ale o to pokusit, jinak by to znamenalo další předčasné volby," komentoval dění Marcel Chládek.

„Nic není vůbec vyloučeno, protože množství stran v poslanecké sněmovně je značně široké a hlavně s rozdílným přístupem. Bude těžké najít shodu. Je to neuvěřitelně komplikovaná situace. Budoucí prosperita ve vývoji naší země je nesmírně ohrožena," vyjádřil se Miloslav Kubínek.