VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co Bill zažil, má reálný základ v Laňkově dětství

Nové Strašecí /ROZHOVOR/ - Spisovatel David Laňka pochází z Nového Strašecí. Jeho kniha Dobrodružství Billa Madlafouska dosáhla dalšího úspěchu. Zabodovala v soutěži čtenářů literárního měsíčníku Citarny.cz Knihopábitel 2010.

10.3.2011
SDÍLEJ:

David Laňka spisovatel prožil dětství v Novém StrašecíFoto: Archiv autora

Hrdinou je devítiletý kluk Pravdomil, který si říká Bill. Kvůli lepšímu vzduchu se přestěhuje s rodiči z Prahy do Nového Strašecí. Nejprve je celý rozladěný. Ale pak se tu skamarádí s Bůčkem, Bednou a Madlou. S nimi zažívá obyčejná dětská dobrodružství bez mobilu a počítače.

Jaké vzpomínky máte na Nové Strašecí?
Prožil jsem ve Strašecí celé své dětství, takže jsem v něm zažil vše podstatné. Na každém rohu mohu vzpomínat, jakou lumpárnu jsem tam provedl, co se mi tam přihodilo. Jen je mi líto, že už tu dnes není kino, ve kterém jsem byl pečený vařený a ve kterém jsem si vypěstoval svou celoživotní vášeň pro film.

Jsou příběhy Billa i Vašimi příběhy?
Většinou ano. Téměř všechno, co Bill zažívá, má reálný základ v mém dětství. Jen jsou ty příhody dofabulované, protože reálný život často není tak zábavný, jak by kniha pro děti měla být.

Jak jste přišel na tak neobvyklé jméno, znal jste někoho ze svého okolí?
Když jsem začal Billa psát, říkal jsem si, že by měl být lehounce nejistý, že by měl mít nějaké malé traumátko, aby
s ním děti cítily. A co dětem nejčastěji vadí? Jejich jméno. Pak už to bylo lehké. Pravdomil byl syn jedné paní, která pravidelně chodívala do cukrárny, kam jsem si chodíval kupovat punčák. Madlafousek se jmenoval doktor na oddělení, kde kdysi ležela má neteř. Uznejte sami, že jmenovat se Pravdomil Madlafousek je docela peklo. Proto si Pravdomil říká Bill, aby tu „divokost“ svého jména alespoň částečně vyrovnal.

Měl jste také kamarády Madlu, Bednu a Bůčka?
Složení kamarádů Billa už realitě tolik neodpovídá, ale je pravda, že Bůček, Bedna a Madla jsou tak trochu mí spolužáci Tomáš Baloun, Milan Douša a Markéta Librcajtová s některými vlastnostmi Tamary Brychtové (smích).

Vracíte se do Strašecí?
Jednou dvakrát do roka. Pohříchu většinou jen na narozeniny své babičky a na dušičky, abych zapálil svíčku na hrobě. Měl bych se polepšit. Vždycky se ale se svou rodinou projdu po místech, ke kterým se mi vážou vzpomínky. Zajdu k domu, kde jsem bydlel, k radnici, kde kdysi bydlela babička, na Šibeniček, kde se skvěle sáňkovalo, ke kostelu, kde jsem si v páté třídě zapálil svou první a poslední cigaretu, při čemž mě vyhmátl můj učitel Karel Filip, dnešní starosta Strašecí, na což jsme nedávno se smíchem vzpomínali…

Co děláte nyní?
Žiji se svou rodinou v Praze a pracuji v PR agentuře. Je to zajímavá, byť časově dost náročná práce. Díky ní ale poznávám řadu lidí, což je výborná inspirace pro psaní.

Co Vás přitahuje na osudech hereckých osobností, když o nich hledáte méně známá fakta?
K obdivu k filmu a herectví mě přivedla babička, se kterou jsem chodíval do kina a pak jsme si o příběhu a hereckých výkonech povídali. Když jsem později nějaký čas u filmu pracoval, mé okouzlení tímhle světem se ještě prohloubilo. Miluji to vytváření fiktivních postav a světů, možnost skrze celuloid poznávat exotické země a lidi, které bych v životě asi nikdy nepotkal. A co víc – na hercích mě fascinuje, jak se díky učení nových rolí udržují ve vzácné duševní svěžesti. Setkání s Mistry, jako byl například Ilja Prachař, si v sobě ponesu do konce života. Tak moudrých a laskavých lidí, jako byl on, člověk v životě mnoho nepotká.

Četly Vaše dětské knihy děti ještě před tím, než jste je vydal?
Ano, četly. Bylo pro mě důležité vědět, jak mé texty přijmou, zda se jim budou líbit, zda se jim budou smát. Povedlo se. Jak Panáček ze sna, tak Dobrodružství Billa Madlafouska mají u dětí úspěch.

Knihy pro děti a herecké osudy jsou dosti vzdálená témata, jak jste se
k oběma dostal?
Když mi vyšla třetí herecká kniha, přišla za mnou nejstarší dcera a řekla mi: Tati, ty pořád píšeš pro cizí lidi, ale pro mě nic. To byl impulz pro napsání Panáčka ze sna. A už během psaní jsem si uvědomil, jak moc se mi v tom dětském světě líbí, a že bych pro děti psal rád dál.

Kdy Vás napadlo napsat první knihu?
Někdy ve čtvrté nebo páté třídě. Dokonce jsem ji napsal. Byl to jakýsi klon Kačera Donalda, Ostrova pokladů a Ostrova dr. Moreaua (smích). Nedávno jsem ten text našel a pobavilo mě, že jsem hlavního hrdinu – hrdinného kačera – pojmenoval Rút, protože jsem netušil, že je to ženské jméno. Spisovatelské začátky jsou prostě plné omylů a přešlapů…

Co jste měl ve škole ze slohu, psal jste už tenkrát rád?
Psát mě vždycky bavilo a ze slohů jsem míval pravidelně jedničky. Horší to bylo
s větnými rozbory. Víc mě zajímalo, jakou informaci a emoci v sobě ta která věta nese, než které slovo je podstatné jméno, které přídavné a co je sloveso.

Připravujete nějakou další knihu?
Dobrodružství Billa Madlafouska má úspěch, v jaký jsem sice doufal, ale který jsem nečekal, a protože proseb o pokračování od čtenářů přibývá, začínám přemýšlet nad tím, jakými průšvihy Billa a jeho kamarády ve druhém díle provedu. Ale ještě než začnu psát, rád bych vydal rukopis, který jsem nedávno dokončil, a který se jmenuje Pohádky ze života. Jsou to takové mikropříběhy, které se snaží čtenářům objevovat kouzlo všedního života. Myslím si totiž, že navzdory všemu negativnímu, co naši společnost sráží na morální a hodnotové dno, stojí za to bojovat humorem, optimismem a vírou v to dobré, co v lidech je.

Autor: Šárka Hoblíková

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Požadujeme: manuální zručnost., Kontakt: tel. 774414336 (8:00-17:00 hod.) nebo e-mailem info@ic-aumont.sk. Pracoviště: Ic - aumont, s.r.o., organizační složka - pracoviště valeo, Kuštova, č.p. 2596, 269 01 Rakovník 1. Informace: Štefan Marcin, +420 774 414 336. Management - Management Ředitel 25 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti obchodu, marketingu a v příbuzných oblastech Marketingový manager. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: výborná znalost AJ, RJ, Kazaština, Azerbajdžánština výhodou. Pracovní zkušenosti z oblasti marketingu a obchodu (nápojový průmysl) v Rusku, Kazachstánu a Ázerbajdžánu budou vítány., Nabízíme: závodní stravování, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt: e-mailem lenka.kutkova@pivobakalar.cz. Pracoviště: Tradiční pivovar v rakovníku, a.s., Havlíčkova, č.p. 69, 269 01 Rakovník 1. Informace: Lenka Kůtková, . Management - Management Ředitel 30 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti obchodu, marketingu a v příbuzných oblastech Projektový ředitel/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výbornou znalost RJ (rodilý mluvčí), praxi na vedoucích pozicích., Nabízíme: závodní stravování, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt: e-mailem lenka.kutkova@pivobakalar.cz. Pracoviště: Tradiční pivovar v rakovníku, a.s., Havlíčkova, č.p. 69, 269 01 Rakovník 1. Informace: Lenka Kůtková, . Výroba - Výroba Montážní dělník 15 200 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení Obsluha strojů a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Náplň práce: obsluha strojů a zařízení., Požadujeme: manuální zručnost a fyzickou kondici., Nabízíme: dotované stravování, 5 týdnů dovolené., Způsob 1. kontaktu se zaměstnavatelem: e-mailem magdalena.fiserova@eberspaecher.com. Pracoviště: Eberspächer, spol. s r.o., Kuštova, č.p. 2530, 269 01 Rakovník 1. Informace: Magdalena Fišerová, +420 313 281 128.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava "Žiju v první republice"
4

Oslavy republiky nahlížejí i do šatníku

Ilustrační foto

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

Konec fotbalu v obcích na Rakovnicku? Chybí děti

Rakovnicko – Hřiště zarostlá vysokou trávou, kabiny sloužící jako skladiště. I tak by mohly v budoucnu vypadat některé fotbalové areály na Rakovnicku. Fotbal čelí v dnešní době daleko větší konkurenci ostatních sportů, děti už tolik netíhnout k fotbalovým kopačkám. A to je veliký problém především pro fotbal na vesnicích.

Autobusy mají změnit vzhled i vybavení

Střední Čechy – Kdo jezdí autobusem už nějaký ten pátek, jistě si z dětství pamatuje, jak kdysi bývala označena místa „pro invalidy“. Později se objevily snad poněkud citlivěji působící nápisy hovořící o místech vyhrazených „pro nemocné a tělesně postižené“.

Djokovič se Štěpánkem překvapili školáky u oběda

Praha /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Nevídané překvapení zažili dnes žáci Základní školy Květnového vítězství v Praze 4. Při obědě je totiž navštívily hvězdy světového tenisu Novak Djokovič a Radek Štěpánek. Děti se s tenisty setkaly díky tomu, že je jejich základní škola zapojena do projektu Obědy pro děti, za kterým stojí Ivana a Pavel Tykačovi a jejich obecně prospěšná společnost Women for Women.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT