V žádném případě to ale není z důvodu, že by se tamní radnice o své občany nechtěla postarat. Díky tomu, že Rakovnicko je okresem, kde je nezaměstnanost dlouhodobě pod republikovou hranicí, není zde časté, že lidé, kteří pracovat chtějí, by se skutečně ocitli naprosto bez prostředků.

Novela zákona vypracovaná pro osoby v nouzi je nově motivačním prostředkem k tomu, aby žadatel mohl dosáhnout na částku, která dorovná životní minimum.

Existenční minimum pro jednotlivce činí nyní 2020 korun. Člověk, který chce dosáhnout na životní minimum, a to částku 3126 korun, se o to nově musí zasloužit. Svému chlebodárci musí nyní pokaždé předložit doklad o tom, že v daném měsíci odpracoval nejméně dvacet hodin. Tato skutečnost se v Rakovníku týká nyní zhruba sedmdesáti lidí.

„Velmi úzce spolupracujeme s úřadem práce. Sociálně slabí občané byli i v minulosti využíváni na práce v podniku údržby městských komunikací, zdejším hřbitově a dalších místech, kde je potřeba vypomoci například sezónně. Dle mého názoru, člověk, který si chce přivydělat a chce pracovat, dostane šanci vždycky i bez zřízení pozice zvláštního úředníka pro tyto účely,“ řekl starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl.

Motivační opatření pro uchazeče o zaměstnání má i úřad práce „S každým dlouhodobě evidovaným uchazečem uzavíráme individuální akčí plán, kdy podstupuje například rekvalifikaci. Takový člověk má i nadále nárok na jistou odměnu. Pokud je tedy člověk zdravý a aktivní, je na tom vždycky lépe, než ten, kdo zahálí,“ uvedl ředitel rakovnického úřadu práce Alexandr Zajíc. V evidenci tamního úřadu práce je z dvaapadesáti tisíc osob okresu zapsáno 1685 lidí.