Pojem deprese je často spojován s nástupem šedivých a chladných podzimních dnů.
S depresí se setkáváme bohužel až ve formě, kdy lidé sahají k sebevraždě. Za rakovnickou záchrannou službu musím ale konstatovat, že jsme nezaznamenali, že by roční období nějak souviselo s vyšším počtem sebevražd na okrese. Nemám pocit, že by právě podzim nutil lidi na Rakovnicku k extrémnímu řešení depresivních stavů,“ konstatoval primář rakovnické záchranné služby Leoš Klik.


Přesná příčina vzniku deprese zatím není stále známá.
Za vznikem deprese pravděpodobně stojí dle odborníků nedostatek některých neurotransmiterů v mozku (chemické sloučeniny, pomocí kterých se předává signál z jedné nervové buňky na druhou). Mezi neurotransmitery podílející se na vzniku deprese patří zejména noradrenalin a serotonin, v menší míře pak i dopamin. Léky, které obsah těchto neurotransmiterů v mozku zvyšují, symptomy deprese zlepšují.


Mezi faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku deprese patří genetická výbava jedince, dlouhodobý stres, akutní stresující události jako je úmrtí blízkého člověka, rozvod, propuštění z práce, odchod do důchodu. Dále typ osobnosti. Vyšší riziko onemocnění hrozí například úzkostným lidem,“ uvedla psycholožka Marcela Škábová.
Na vzniku deprese se může podílet i výchova v rodině jako je nepřiměřená náročnost a kritičnost rodičů či dokonce týrání .
Deprese může být ale vyvolána i některými chorobami a léky (poškozením či onemocněním mozku nádory, roztroušená skleróza, demence). Ve hře jsou léky proti vysokému krevnímu tlaku, perorální antikoncepce, steroidní hormony. Pozor také samozřejmě na drogy