Při její přípravě Ondřej odpracoval nejvíce hodin. Ondřej Strnad má chovatelství v genech. Chovatelství se u Strnadů dědí, věnuje se mu i jeho otec a Ondřej je čtvrtou generací chovatelů. Ondřej chová slepice velkého plemene Brahmanka žlutá Columbie. „Líhl jsem jich pětadvacet. Postupně je prodávám. Nyní mám jedenáctihlavé hejno. Kuřata se líhnou v líhni, protože brahmanky jsou těžké a na hnízdě by vejce rozmačkaly," vysvětloval Ondřej. Na posvícenské výstavě vystavil několik kusů a získal jednu čestnou cenu. I když jsou velké, jsou celkem dobré nosnice. Například za leden sneslo pět slepic devadesát vajec. Brahmanky začaly nést v říjnu.

Tak do dubna snesly 80 až 90 vajec. Pak mají měsíc pauzu a začínají znovu. Kromě slepic Ondřej chová ještě králíky bílopesíkaté modré, ale ty zatím nevystavoval, protože ještě nedorostli. K chovatelství ho přivedl otec. Už jako malý kluk se pohyboval kolem zvířat, takže bylo jasné, že bude pokračovat.

„Vždycky jsme měli slepice a králíky. Holubi mě moc nelákali, takže jsem se rozhodl právě pro slepice a králíky," popisoval volbu chovatelského směru Ondřej. A proč právě brahmanky? „Jednou jsme je jen tak odněkud přivezli. Zkusili jsme je líhnout a ono se to dařilo, takže jsme už u nich zůstali," řekl Ondřej. Pro bílopesíkatého králíka se vydali dokonce s otcem až na Moravu.

„Táta měl doma své králíky. Mně se tenhle zalíbil na výstavě, a nakonec jsme si pro něj jeli až na Moravu." Chovatelství je náročné na čas. Ke zvířatům se musí každý den, a to dvakrát. Ale zatím to Ondřej zvládá, studuje na Rakovnicku. Kromě chovatelské vášně ho baví také muzika. O posvícenskou výstavu se chystal s kamarádem Tomášem Hornofem hrát pro dobrou náladu na klávesy a harmoniku.

Za chovatelské nadšení a ochotu pomoci chválí Ondřeje Strnada i předseda luženských chovatelů Josef Fišer: „Ondřej je moc šikovný, slušný a ochotný a hlavně ho to baví. Je pro nás velkým pomocníkem. Takových kluků, jako je on a jeho kamarád Tomáš, bychom potřebovali více. Naši členové stárnou a ubývají."

Základní organizace Českého svazu chovatelů v Lužné patří k nejstarším na Rakovnicku. V příštím roce oslaví devadesát let trvání. Nyní má 17 členů domácích i přespolních. Praděd Ondřeje Strnada se nejvíce zasloužil o to, že kdysi chovatelé v Lužné hodně rozvinuli svoji činnost.

Například před třiceti lety postavili chovatelé výstavní halu.
Letos získali od obce nové zázemí u svého areálu v nově postaveném rodinném domě na Masarykově náměstí. Chovatelé využívají menší kancelář v přízemí a větší společenskou místnost s kuchyňkou. Tu mohou využívat i další spolky. Kromě toho je v přízemí toaleta, koupelna a malý sklad. „Dále chceme zrenovovat celou výstavní halu, opravit ji a natřít, takže se tu budeme scházet častěji. K tomu nám právě poslouží nové zázemí. Za to bychom chtěli poděkovat obci, že nám umožnila nový dům užívat," uvedl předseda organizace Josef Fišer. Podkroví domu poslouží jako obecní knihovna a část zatím jako ubytování pro hosty.

Posvícenská výstava už léta patří k tradičním velkým akcím chovatelů. Letos ji chovatelé obsadili rekordním počtem králíků. Bylo jich na dvě stě. Velký počet byl i holubů. Vystavují tu většinou vedle místních i chovatelé z celého okresu a dalo by se říci z různých koutů republiky. Luženští například spolupracují s chovateli z Veleně u Prahy.

V rámci výstavy připravili chovatelé rakovnických kotrláků, mezi nimi byla většina místních, zvláštní expozici holubů tohoto plemene. Samostatnou expozici měli také králíci třísloví.