V obci Děkov na Rakovnicku se nepodařilo v řádném termínu dát dohromady ani jednu kandidátní listinu, proto se tu volby nekonají a „vládu“ převzal správce z ministerstva vnitra.

Ministr Jan Hamáček (ČSSD) jmenoval od 6. října Alenu Gaňovou, která pracuje na ministerstvu v odboru veřejné správy, dozoru a kontroly, správcem obce Děkov. „Správce obce zabezpečuje úkoly v oblasti samostatné působnosti, zastupuje obec navenek a je v čele obecního úřadu. Činnost správce obce podle zákona o obcích končí dnem ustavujícího zasedání zastupitelstva obce nebo zvolením starosty,“ píše se v dokumentu od ministerstva vnitra.

Děkovští mají nyní čas do ledna, kdy by se měly uskutečnit „náhradní“ komunální volby. Pokud se jim nepodaří sestavit ani jednu kandidátní listinu, samospráva zde skončí a obec se přidruží k jiné v okolí. K jaké? To zatím není jasné. Všichni doufají, že k tomuto nedojde.

Rakovnický deník počátkem září vyrazil do Děkova, kde zjišťoval názor místních, ale také vedení obce. Z dnes už bývalých zastupitelů jich většina již kandidovat nechce. Podle některých je to kvůli napjatým vztahům v obci, kdy zejména kritici ztěžovali a brali chuť vedení obce do práce. „Nedivím se, že starostka už nechce znovu kandidovat. Je tu určitá skupina lidí, která na vedení obce podává trestní oznámení, posílá kontroly. Komu by se takhle chtělo pracovat?“ povzdechla si paní Anna z Děkova.

Bývalá starostka Denisa Závorová už dříve řekla, že se sestavením kandidátní listiny by neměla problém. „S tím by problém nebyl, už ale nechci. Mám už po chuti. Na zasedání zastupitelstva chodí převážně jen kritici, spokojení lidé a naši voliči zůstávají doma,“ objasnila svůj postoj Denisa Závorová.

Působit v zastupitelstvu nechce ani bývalý místostarosta Petr Spišák: „Momentálně nemám chuť být v zastupitelstvu. Mám nyní dobrou práci a nechci o ni přijít. Divím se, že ti lidé, kterým se naše práce nelíbí, si podají vlastní kandidátku. Jen ať se předvedou.“

Deník bude situaci v obci nadále sledovat.