Nabourané auto o strom a v něm mladík zaklíněný do předního skla.

Záchrana

Na místo se zapnutými majáky přijíždí vůz záchranné služby a za ním hasiči. Záchranáři vyskakují ze sanitky a ihned nasazují zraněnému límec kolem krku, zavádějí mu kanylu a s pomocí hasičů balí mladíka do deky.

Ti mezitím začali s vyprošťováním zraněného. Rozbíjejí zadní a boční skla auta, zajišťují ho a začínají se stříháním karoserie. Když už mají k zraněnému přístup, opatrně ho vyřežou z předního skla. Záchranáři ho položí do nafukovací matrace, na nosítka a odvážejí ho pryč.

Nestala se však žádná vážná autonehoda. To jen záchranné složky předváděly svoji práci dětem na odpoledním „Rozloučení s prázdninami“, které se konalo v Lužné.

Svůj zásah dětem tady předvedl Sbor dobrovolných hasičů Lužná a pracovníci Záchranné služby Rakovník. Práce záchranářů byla velice rychlá a profesionální. Dav dětí a dospělých s napětím pozoroval jejich práci. „Kdybych měl nějakou podobnou autonehodu, chtěl bych, aby mě zachraňoval takový tým lidí,“ řekl figurant autonehody Matěj Blecha.

Po zásahu předvedli hasiči ještě hašení nabouraného vraku, který zapálili. V Lužné nechyběla ani Policie České republiky z Rakovníka. Její zástupci dětem předvedli samopal a neprůstřelnou vestu, kterou si mohly vyzkoušet. A vyprávěli o své práci. Děti si prohlédly policejní i hasičské auto a záchranku. „Děti tady mohou vidět to, co běžně neuvidí. Práci záchranářů,“ řekla pořadatelka akce Lada Žďánská.

Pohoda

Záchranáři ale nebyli jediným bodem programu posledního prázdninového dne. Ten začal u cukrárny, která akci druhým rokem pořádala, již ráno. A to programem pro školku.

,,Takhle malé děti nemají odpoledne takovou možnost si všechno pořádně vyzkoušet a proto pro ně máme program už ráno,“ podotkla Žďánská.

Celý den byla v Lužné čtyřnásobná mistryně světa v minigolfu Olivia Prokopová, která ukazovala i těm nejmenším, jak na to s golfovou holí a míčkem. A přivezla jim ukázat i své trofeje.

Děti si také zaskákaly v pytlích a házely míčky do plechovek.

Nebo si mohly vyzkoušet zásah kužele proudem vody z hasičské hadice. Celé odpoledne provázelo Diskotačení s Jirkou Ladrou a Barborkou, při kterém si děti zasoutěžily například ve zpěvu nebo hádání písniček.

Všechny soutěžní disciplíny byly samozřejmě odměněny. Děti tak vyhrávaly nejrůznější ceny od omalovánek až po sladkosti. „Mně se nejvíc líbili hasiči a jejich veliké auto,“ řekl malý účastník Filip Rýgl.

I přes špatné deštivé počasí se akce zúčastnilo hodně dětí i dospělých.

Déšť žádného z účastníků neodradil a tak si luženské děti mohly bezvadně užít i ten poslední prázdninový den. „Chtěla bych poděkovat Sboru dobrovolných hasičů z Lužné i Záchranné službě z Rakovníka, kteří nám tady svoji práci předvedli již podruhé. A také policii, která se účastnila poprvé,“ dodala Žďárská.