„Hlavním úkolem projektu je zvýšit bezpečnost dětí na silnicích a v mimořádných situacích. Jak se mají chovat v případě požáru, nebo dopravní nehody a jak poskytnout první pomoc. V rámci projektu jsme oslovili záchranné složky, tedy policii, hasiče a záchranáře, které nám zdarma poskytly zaměstnance i vozy, aby dětem ukázaly jejich práci v terénu,“ přiblížila zástupkyně ředitele 3. ZŠ Hana Sarová, z jejíž iniciativy projekt vznikl.

Více než čtyři sta žáků prvního stupně se v průběhu dopoledne vystřídalo na jednotlivých stanovištích, kde jim poskytovali informace a ukázky zástupci záchranných složek. Kromě toho děti mohly nahlédnout i do vozidel jednotlivých složek, osahat si jejich techniku a v případě záchranné služby se také učily obvazovat zranění či popáleniny na žácích z druhého stupně, kteří byli do projektu rovněž zapojeni. „Máme tady žáky z osmého ročníku, kteří se každoročně zúčastňují zdravotnické soutěže a ti působili jako simulanti, na nichž bylo naaranžováno určité zranění a děti se učily, jak mají v případě odřenin či popálenin reagovat. Bylo to docela autentické,“ pochvalovala si Hana Sarová.

Historický vlak Hurvínek
Den železnice: na nadšence čekají jízdy moderními i historickými vlaky

Firma Valeo také zapůjčila škole ukázku autonomního brzdného systému, kdy si žáci mohli vyzkoušet simulaci, jak reaguje auto v různých dopravních situacích.

Do projektu se zapojili rovněž všichni učitelé prvního stupně včetně asistentů pedagogů, kteří vypomáhali na jednotlivých stanovištích s koordinací celé akce, která se na Zátiší uskutečnila vůbec poprvé. „Asi neplánujeme tuto akci pořádat každý rok, ale jednou za čas bychom něco podobného rádi uskutečnili. Aby děti prošly ukázkou jednotlivých stanovišť a hlavně aby si uvědomily, jak je bezpečnost důležitá a jak se v krizových situacích chovat,“ přibližuje zástupkyně 3. ZŠ.

U policejních aut a motorky se děti seznamovaly s radarovými systémy, kterými vozidla disponují. Měly i menší fyzické prověrky v podobě dřepů, kliků či běhání, které byly uzpůsobeny věku dítěte a seznamovaly se i se skutečnými policejními případy. „Já mám skupinku dětí, kde probíráme jaký je rozdíl mezi městskou a státní policií a musím říct, že mají velké nedostatky. Jinak jsou ale velmi zvídavé, díky seriálům se hodně ptají na vraždy či zásahové jednotky, což mě překvapuje. Jinak jsem také zpozorovala, třeba i u fyzických prověrek, jak jsou velice šikovné, aktivní, což jsem ani nečekala,“ chválí děti mluvčí Policie ČR Michaela Richterová, která je pro to, aby podobných akcí bylo co nejvíc.

Děti nejvíce zaujala prohlídka aut, ale i nadšené byly i z praktických ukázek, co obnáší práce bezpečnostních složek, což potvrdila i jedna z učitelek Dagmar Lásková. „Děti spoustu věcí znají, ale spíš vědomostně. Zde se dozvídají i takové vychytávky. Například je důležité, aby úplně nejdřív do telefonu řekly adresu a co se děje, kdyby náhodou spadnul telefon. Představení je až na druhém místě. Dozvídají se tedy i praktické zkušenosti, které v testech moc nejsou a mohou o tom informovat i jejich rodiče,“ pochvaluje si přínos akce Dagmar Lásková.

Derniéra malíře Petra Šmahy.
Petr Šmaha měl v Nové síni derniéru