Světový Den válečných veteránů (jedenáctého jedenáctý v jedenáct hodin) slavíme v České republice se zpožděním, teprve od roku 2001. Den významný, letos jubilejní, zprostředkující setkání veteránů - bojovníků posledního světového konfliktu s veterány novodobými, účastníky bojů v Kuvajtu a členy mírových misí. A zatímco řady těch prvých se rok od roku tenčí, počet rakovnických vojáků, kteří již absolvovali některou ze zahraničních misí, roste. K dnešnímu dni je jich v rakovnických kasárnách dvaaosmdesát.


Organizačně byl i tentokrát slavnostní den zvládnut na výtečnou. Pro osmdesátileté (Jaroslav Chudoba – 89) veterány zajíždí na nádraží autobus i s usměvavou a vstřícnou mluvčí posádky Alenou Hrdličkovou, v 10.00 se pak nádvoří kasáren stane svědky nástupu 152. ženijního praporu a samostatné záchranné roty Rakovník. Zazní krátké proslovy a zdravice.


Zástupce velitele posádky major Hájek vítá přítomné bojové vysloužilce, nastoupené jednotky, delegaci rakovnické policie vedené podplukovníkem Miroslavem Černohorským a další hosty. Den veteránů vnímá jako příležitost připomenout československé vlastence – legionáře, bojovníky 2. světové války, současné účastníky misí. Vždyť rakovničtí ženisté se kromě Kosova chystají až do afrického Čadu. Nastoupené jednotky vyslechnou rozkaz ministryně obrany Vlasty Parkanové. Ta je přesvědčena, že slovo veterán přestane být synonymem pro vojenské vysloužilce. Naopak. Den veteránů se stane svátkem celé armády. Prostřednictvím rozkazu dochází k sympatickému ocenění vojáků i civilních zaměstnanců deseti tisíci korunami.


I starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl pogratuloval vojákům a připomněl devadesáté výročí konce válečného utrpení ve francouzském městečku Compiégne, kde bylo 11. listopadu 1918 podepsáno příměří bojujících stran. Popřál všem veteránům zdraví a štěstí a těm novodobým, aby na ně společnost nenahlížela jinak, než jako důstojné pokračovatele nejlepších tradic našich vojáků.


Krátkou pauzu v klubovně vítají k získání informací hlavně zástupci médií. Dozvídáme se, že časem bude v Rakovníku sloužit 424 ženistů, připravujících se na podpůrnou úlohu v zahraničních mírových misích, a 125 záchranářů, zaměřených především na pomoc doma. Současný stav oproti tabulkovému je zatím zhruba poloviční.


Blíží se hodina H, branou kasáren vyjíždí autobus. V jedenáct hodin pak prořízne ticho urnového háje vojenská trubka. Večerka pro zemřelé hrdiny. Věnce a kytice jednotlivých delegací pokrývají pomník obětí světových válek i sousední hrob ukrývající první oběť „Pouštní bouře“ v Kuvajtu. Pochovaným hrdinou je Petr Simonka z Janova u Kounova. O odkazu legionářů a Dni veteránů promluví za České bojovníky za svobodu a Obec legionářskou Bohuslava Musilová.


Navracíme se do kasáren k slavnostnímu obědu. A pak už jen stisky rukou s hostiteli a známá cesta na autobusové nádraží.

Autor: Ivo Mička