Alespoň trochu se přesvědčili, jak vypadá zdravotnická pomoc v praxi. Akci připravila Humanitární jednotka Českého červeného kříže v Rakovníku ve spolupráci s rakovnickou záchrannou služboua bezpečnostní agenturou Zerro. Lidé nejprve váhali a jen procházeli okolo stanoviště zdravotníků. Později se kolem zdravotníků kupilo více a více zájemců.

Asi nejvíce byly vytížené pracovnice Červeného kříže, které měřili přítomným krevní tlak. Mnohé z nich nemile překvapila naměřená hodnota.
Nechyběli také lékaři ze záchrané služby, takže než je povinnost odvolala k akutnímu případu, zájemce seznámil sám primář záchranky Leoš Klik s moderním vybavením záchranného vozu.

Že lékařská věda udělala opravdu velikánský krok dopředu, dokazovalo vybavení polní nemocnice z první republiky. Některé způsoby vyšetření, například zraku vzbuzovali úsměv. Některé nástroje doslova naháněly strach.

První pomoc

Jak správně postupovat ři zástavě dechu a srdce shromáždění pozorovali na figuríně.

Odbornou instruktáž předváděl zdravotnický instruktor Jiří Pokorný, velitel humanitární jednotky Červeného kříže v Rakovníku. Ten také ukázal funkci přenosného autorizovaného defibrilátoru, který mohou používat vyškolení laici při zástavě srdce.

Kdo měl zájem mohl si prakticky vyzkoušet umělé dýchání z úst do úst a nepřímou masáž srdce. Zájemci většinou zjistili, že to není žádná legrace, ale při troše cviku se to určitě zvládnout dá.

Kurzy

Jiří Pokorný pracuje jako zdravotnický instruktor. Vede různě dlouhé kurzy první pomoci. „Že by byl v současné době mezi lidmi nějak zvlášť velký zájem o poskytování první pomoci se říci nedá. Spíše jsou určitá období, kdy zájemce sotva uspokojíme. Někdy zase dáváme lidi horko těžko dohromady do jednoho kurzu, vysvětlil Pokorný.

Největší zájem je o dvanáctihodinový kurz. Má evropský certifikát a jeho absoloventi obdrží mezinárodní průkaz. Nejvíce si ho žádají střední školy a firmy. Obsah školení se přizpůsobuje těm kterým zájemcům.

Červený kříž se věnuje také mládeži. Pořádá pro ni Okresní studijní středisko první pomoci. Během týdeního pobytu v přírodě se mladínaučí, jak postupovat v různých situacích při poranění osob.

„Lidé by si musí uvědomit, že by měli něco z první pomoci znát. Nejen kvůli těm ostatním, ale také kvůli sobě, aby si věděli rady, když se doma poraní. Říznout se může každý,“ mínil Pokorný.