Sloupek ke článku si můžete přečíst zde.

Pravda. Jak řekl starosta Pavlíkova Miroslav Truxa, řady májovníků sice prořídly, ale rozhodně se nevytratily. Mladší generace staročeské máje v Pavlíkově uspořádala i přesto, že do průvodu vyrazila jen čtyři děvčata a šest hochů. Postupně se však do májového průvodu přidali i ostatní místní starší usedlíci, do tancování se poté zapojily také děti.

A zatímco hrstka některých se jen podivovala, proč se máje v Pavlíkově přes nízký počet uskutečnily, drtivá většina se shodla na tom, jak moc bylo důležité i přes nízký počet dívek staročeské máje uspořádat. Absence by totiž nejspíše znamenala konec staročeských májů v jedné z důležitých obcí jižní části Rakovnicka.

„Bylo to super," netajil se nadšením druhý den Patrik Zavadil. Právě on dostal od kamarádů v kroji jedno malinké překvapení ke svým šestnáctým narozeninám – hobla u krále.
Mládež chce v Pavlíkově tradici udržet za každou cenu. Ale jestli se to současné mladší generaci povede, nezáleží pouze na nich. „Chceme, aby se v Pavlíkově konaly staročeské máje i za rok, ale záležet bude především na dalších děvčatech, zdali se k nám přidají," řekla Michaela Šarlingrová, jedna z organizátorek, a dodala: „Máje se i přes nízkou účast dívek povedly. Původně mělo vyrazit do průvodu pět děvčat, nakonec jsme byly jen čtyři."

Nutné přípravy

Stejně jako každý rok, tak i letos se na místě, kde bude následně vztyčen král, tedy u Kulturního domu Pavlíkov, sešli májovníci a májovnice, ale také další dobrovolníci, aby společně připravili vše potřebné na sobotní průvod a následnou večerní veselici.
Pro krále vyrazili hoši do obecního lesa, následně jej před kulturním domem očistili a připravili věnec na zavěšení, zatímco děvčata mezitím pilně zdobila májky, následně pak i samotný věnec. V podvečer pak přišla chvíle napětí. Krále se pomocí jeřábu podařilo vztyčit, zaklínit. Ozdobou obce bude až do konce května.