Na začátku vedle traktoru vznikl stánek s pořádnou plachtou a v něm se vyrábělo originální a památeční tričko na ten letošní les. Datum konání prozrazoval letopočet, který na záda triček psala Eva Markupová. Na předním díle se vyřádily samy děti. Stačilo natřít tiskátko správnou barvou a obtisknout na bílou látku třeba auto nebo nějaké zvíře.

Další zastávka byla u Zlatovlásky, kde se navlékaly korále. Nejvíce frčely ty kaštanové. Od Zlatovlásky děti odvezla hodná kobylka za dědečkem Hříbečkem. U něj se skládala zvířátka. O kus dál Šmoulové vyráběli motýlky z barevných papírků. „Ale bohužel musíme postup jen dětem vysvětlit a dát jim materiál domů, protože tady by se jim rozmočil," postěžoval si jeden ze Šmoulů.

Na cestě lesem děti i rodiče pořádně vyděsil Hejkal. Čarodějnice zkoušela paměť při hádání předmětů. Babičce se zase pomíchaly pohádky a pohádkové postavičky.

U Vodníka trval úkol déle. Kluci i holky si tu vodovými barvami omalovávali sádrové obrázky, třeba rybu, hrocha nebo růži. Kdo došel až do pekla, vysloužil si u čertů buřta, opečeného na pekelných plamenech. Kromě toho za splněný úkol na každém stanovišti náležela odměna.

Pohádkový les patří v Račicích už k pravidelným akcím. Ve spolupráci s obecním úřadem ho připravují samy maminky. Chystají jednotlivá stanoviště i úkoly na nich a také odměny.

„Snažíme se, aby každé stanoviště mělo nějaký zajímavý úkol a děti si na něm něco vyrobily. I když letos je to kvůli dešti složitější. Ještě se nám nestalo, aby takhle pršelo. Loni děti třeba malování sádrových obrázků tak bavilo, že si udělaly i dva," vysvětlovala starostka Pavlína Plimlová.

Zářijový termín volí organizátoři úmyslně. Dříve býval pohádkový les na jaře, ale kvůli studiu paní starostky se přesunul na září, až když se po prázdninách všichni sejdou.

Protože je ve vsi hodně malých dětí, není pohádkový les jedinou akcí. Na podzim je ještě čeká strašidelný les. O Vánocích se děti scházejí. Na jaře mají karneval nebo olympiádu. V nejbližší době se rodiče i jejich potomci chystají na společný výlet do zoologické zahrady.