Deště v posledních dnech doslova zastavily zemědělce, kteří tak museli nechat ve stodolách svoji techniku. „Všichni si mohli alespoň na chvilku odpočinout a nabrat síly,“ řekl s úsměvem ve tváři Deníku předseda středočeských agrárníků Jaroslav Mikoláš a jedním dechem dodal: „Voda už byla zapotřebí. Půda byla vyschlá, neskutečně se prášilo. Deště výrazně také pomohly chmelu. Navíc v příštích dnech má být teplo a slunečno, takže sklizeň bude pokračovat.“

Ve Středočeském kraji je z celkově obilovinami oseta plocha zhruba 254 tisíce hektarů, sklizena je necelá polovina. Nejvíce pokročilá je sklizeň ječmene ozimého, kdy v kraji je sklizeno z celkové plochy 24 047 hektarů přes 99 procent ploch. Průměrný výnos činí 6,46 tun z hektaru, což je o zhruba půl tuny více než před rokem. Průměrný výnos v České republice je 6,21 tun z hektaru.

Kromě toho také pokročila sklizeň řepky. Z necelých 87 tisíc hektarů, kde mají zemědělci ve Středočeském kraji zasetou řepku, se jim podařilo sklidit něco málo přes osmdesát procent, průměrný výnos činí 3,53 tun z hektaru.

Podle zemědělců se na letošní úrodě projevuje relativně chladnější květen a červen, kdy navíc spadlo docela dost dešťových srážek.