Rakovnicko je typické velkým množstvím chatových a chalupářských oblastí, kde tráví léto rodiny s dětmi, ale i starší lidé a důchodci. (Křivoklátsko, Jesenicko, Bucek, …)

„Přibližně polovina výjezdů záchranné služby v letním období je tak ke starším lidem, kteří trpí různými zdravotními potížemi. Často se jezdí k infarktům, k dušnosti, k cévním mozkovým příhodám,“ konstatovala za středočeskou záchrannou službu Tereza Janečková. Časté jsou také výjezdy k nejrůznějším alergickým reakcím, k úpalům a úžehům po dlouhém pobytu na slunci a k lidem, kteří kolabují následkem dehydratace.

Také nejsou ojedinělé výjezdy k lidem, kteří si přivodili úraz po požití alkoholu. Tyto výjezdy směřují na diskotéky a do různých podniků v okolí. „K tonutí vyjíždíme naštěstí minimálně. Výjezdy k tonoucím lidem jsou naštěstí jen zlomkem výjezdů, ale jedná se však o výjezdy nejzávažnější. V těchto případech také hodně záleží na počasí. Čím je teplejší léto, tím je také více koupajících se lidí a tedy i větší pravděpodobnost, že se některý z rekreantů může topit,“ pokračovala Tereza Janečková s tím, že nelze říci, zda jsou lidé méně opatrní, ale ze zkušenosti záchranářů vyplývá, že jednoznačně nejrizikovější skupinou jsou plavci, kteří před vstupem do vody požili alkohol.

„Alkohol snižuje odhad nebezpečí a lidé pod jeho vlivem přeceňují své schopnosti i síly. Zároveň alkohol roztahuje cévy, což způsobuje pokles tlaku a hrozí kolapsové stavy,“ upozornila Tereza Janečková.

Tonutí také může nastat vlivem úrazu například po skoku do vody. Lidé by také neměli skákat do neznámé vody a měli by si uvědomit, že vodní dno je nestálé a může se měnit. Místo, kde skákali minulý rok ale i včera, nemusí být bezpečné.

Další rizikovou skupinou jsou děti, které ještě nemají s koupáním a plaváním tolik zkušeností, nemusejí dobře odhadnout situaci a rozdováděné bývají zbrklé a neopatrné. Zde je třeba mít děti pod stálým dohledem.