Soutěž „Namaluj toho, kdo tě učí“ vymyslela pro žáky základních škol Masarykova obchodní akademie a pořádá ji již druhým rokem ve spolupráci s Rabasovou galerií.

Ve výstavní síni na radnici ji s profesionální jistotou zahájila kytaristka Šárka Kolská, ale pak už se vše upřelo k sedmdesátce vystavených kantorských podob. A jak v úvodu prozradil ředitel galerie Václav Zoubek, byla tahle letošní v pořadí druhá soutěž velmi hezky obsazena.

Prostě ze dvou set došlých kreseb a maleb se ty nejlepší vybíraly porotě ze zástupců galerie (Václav Zoubek a Dalibor Blažek) a MOA (Marek Pavlík) opravdu nelehce.

Znatelný je věkový rozdíl mezi první a druhou kategorií. „Mladší, ta je prostě zaujata lidskou osobou bez zjevné snahy zachytit podobu, zatímco starší už zachycuje učitele při charakteristické činnosti a v některých případech se ho snaží dokonce karikovat,“ řekl Václav Zoubek.

V některých pracích nechybí ani citace rozzlobené paní učitelky: „Vy mě přivedete do blázince, a nebude to dlouho trvat, ne – do hrobu,“ křičí, a protože jsou nad ní anglická slovíčka, lehce se dopídíš, na jaké se to odehrává hodině.

U jiné hlavy jsme zastihli i autora, Martina Novotného z 1. ZŠ. Přiznal bez mučení, že na jeho kresbě jde o paní učitelku Blanku Vamberovou.

Vítězové obdrželi z rukou zástupce MOA diplom a Studentskou pečeť, to aby při rozhodování, na kterou školu po absolvování devítky, měli jasno.

Nápaditá soutěž a výstava, jen jedno zamrzelo. K množství mladých výtvarníků, kteří soutěž obeslali, se jich ve výstavní síni objevilo minimum. Ani jeden učitel, rodičů poskrovnu, babičku s dědečkem nevidět. Možná autoři svoji kresbu pro jistotu ve škole a doma zatajili.

A tak si přijďte spravit náladu aspoň vy. Výstava potrvá do 4. dubna.

Porota v letošním ročníku soutěže Namaluj svou učitelku, svého učitele to neměla vůbec lehké. Do soutěže se přihlásilo na dvě stě mladých zručných výtvarníků a z nich vybrat sedmdesátku pro vystavení a ještě vítěze, nic záviděníhodného.

A zde jsou výherci soutěže: 1. místo 1. kategorie Petr Palivec, 1. ZŠ Rakovník, 2. kategorie Lucie Andrová, 2. ZŠ Rakovník. 2. místo 1. kategorie Tereza Pavlíková, ZŠ a MŠ V Zahrádkách, Roztoky u Křivoklátu, 2. kategorie David Daenemark, 3. ZŠ Rakovník. 3. místo 1. kategorie Martin Novotný, 1. ZŠ Rakovník, 2. kategorie Michal Beneš, GZWR, 2. kategorie Maky Kotíková, GZWR, 2. kategorie Jakub Nový, 2. ZŠ Rakovník.

AUTOR: IVO MIČKA