„Táta mi nahodil prut a já jsem kapra vytáhl," popisoval Ondra. Kapra změřil rozhodčí Miroslav Šmíd ze Spolku přátel rybníka Všesulov a zapsal ho do bodovacího lístku. Každý centimetr totiž znamená bod. Kromě všesulovského rybníka si Ondra se svým otcem Romanem zajde na ryby na senecký rybník, na Polák nebo na domácí rybník v Zavidově. „Tam chytím většinou čudly, třeba plotičku, karasy. Taky jsem chytil jednoho kapra. Měl šedesát tři centimetrů," pochlubil se Ondra.

Vedle kapra mohly děti chytit ještě amura, candáta, dokonce i úhoře nebo bílou rybu, to znamená plotici, perlína nebo okouna.

„Měří se všechny ryby a co centimetr to bod. Ale děti většinou chytají menší ryby, takže nakonec většinou vyhraje, ten, kdo nachytal hromadu drobných ryb," vysvětloval Miroslav Šmíd.

I tady mají rybářské závody svá pravidla. Na začátku si děti vylosují svá stanoviště. Chytají na nich až do konce, nestřídají se, jak je někde zvykem. Ryby se těsně před závodem do rybníka nenavážejí, ale nasazují se většinou každý rok na jaře, výjimečně na podzim. Závod trval čtyři hodiny. Po té následovalo vyhodnocení. Ti nejúspěšnější dostali krásné keramické poháry. Rozdávaly se ještě další ceny, které pořadatelé většinou získávají od sponzorů.

Děti dostaly špekáčky a hned si je mohly opéct na ohni. „Na ty se pokaždé skládáme my, jako členové spolku," podotkl Šmíd. Pro všechny, kdo měl hlad nebo chuť se ohřívala nad ohněm ve velkém kotlíku výborná rybí polévka, kterou připravila manželka Miroslava Šmída. Polévka měla letos na závodech premiéru.
Po závodech následovaly hry a soutěže pro děti, například skákání v pytli, hod na klauna, poznávání ryb a rostlin, chytání rybiček ve vaničce a střelba ze vzduchovky na padající terče.

Spolek přátel rybníka Všesulov má třiadvacet mužů. „Ženy nám pomáhají při organizaci různých akcí pro děti, jako byly sobotní rybářské závody a dětský den. To se na nich podílí více než my. My se staráme podle ústní smlouvy s obecním úřadem o rybník. Vysekáváme jeho břehy. Každý rok na jaře do něj dáváme tak stovku kaprů. Letos jsme nasazovali amury, tak ho třeba někdo dneska chytne," popisoval Miroslav Šmíd. ⋌