Akci uspořádal nově vzniklý spolek Děti a pohyb a to proto, aby děti zjistily, jaké především týmové sporty se v Rakovníku provozují a co jednotlivé sporty obnáší. Celkem jich bylo u sokolovny k vidění sedm a ráno navíc František Kopunec se svými svěřenci předvedl rovněž ukázky karate.

„Akce vznikla poté, co jsme se bavili s Michalem Topinkou, předsedou klubu rakovnických ragbistů, kteří už něco podobného organizovali. Měli jsme tu šest kolektivních sportů, ale i box a karate, aby si děti mohly zkusit i něco jiného,“ říká Petr Vecka, zakladatel spolku. Ten plánuje podobnou akci i v září, avšak ta by měla být tentokrát zaměřena pro první třídy. „Předběžně už jsem domluvený s první a druhou základní školou. Teď budou prázdniny, děti na to možná zapomenou, tak je chceme opět k nějakému sportu přitáhnout. Sportů bude ovšem méně, každý bude mít více stanovišť, aby měl na děti více času,“ přibližuje Petr Vecka.

Z kolektivních sportů zde měli zastoupení například hokejbalisté, kteří si pro děti přichystali i nafukovací střelnici. „Tu nám zapůjčil svaz a myslím si, že je super atrakcí pro takovéto náborové akce nebo ukázku sportu samotného. Děti se vyřádí, líbilo se jim to, některé byly sportovně nadané. Školky si na nás braly kontakt a jsme moc rádi, že jsme zde mohli být,“ říká předseda rakovnického HBC Miroslav Tlustý, který ovšem podotkl, že nejdůležitější slovo budou mít rodiče. „I když dítě může chtít stokrát sportovat, když to nepodpoří rodič, celé to padne,“ uvědomuje si.

Ze sportů, které jsou určeny i pro dívky, byly k dispozici volejbal nebo aerobik. „Děti si pochvalovaly především žebřík a skákání přes překážky, až mě to překvapilo. Pak jsme měli ještě průpravu balónem – házení a chytání. Pro děti to bylo tak akorát, protože s volejbalem začínáme až v pozdějším věku. Příprava je ale moc bavila, z čehož jsem byla nadšená, že jsem to uchopila správně,“ usmívala se rakovnická volejbalistka Veronika Skoupá, podle níž by se mezi malými ratolestmi našli i budoucí potencionální volejbalisté. „Ti, co třeba už provozují sporty, to s míčem uměli. Někteří se balonu báli, ale některé děti byly i vysoké a dalo by se určitě vybrat. Celkově to byla povedená akce,“ myslí si Veronika Skoupá.

Akci si pochvalovala i trenérka oddílu Aerobic clubu Angels Rakovník Lucie Břinčilová. „Děti byly spokojené i paní učitelky nás chválily. Samozřejmě jsme si šikovných dětí všímaly, učitelky na nás mají kontakt, takže se na nás rodiče mohou v případě zájmu obrátit,“ nabízí Lucie Břinčilová. „Děti si z akce odnesly i dvě krásné básničky, které si s námi říkaly, a myslím si, že odcházely spokojené,“ doplňuje kolegyni Šárka Stříbrská.

Svůj sport na sokolovně prezentovali i rugbisté z Rugby clubu Rakovník, pozemní hokejistky HC 1972 Rakovník, fotbalisté Tatranu Rakovník, řevničovští boxeři a boxer Patrik Bartoš z Fun family fitness Rakovník.