Děvčatům šla práce pěkně od ruky, i když v keramické dílně byly poprvé. „Chodily jsme sem akorát na chovatelský kroužek," svěřila se Linda. U stolu vedle pracovali Aleš a Jonáš. Jonáš chodil na keramiku v první třídě, a protože ho to bavilo, přihlásil se i na prázdninový týden.

„Už jsme vyráběli rybičky, ve školce velké ryby, tady nějaké domečky. Pokaždé je to velké překvapení, když se věci vyndají 
z pece." Aleš zná práci 
v keramické dílně dobře. Do kroužku ve škole totiž chodí od první třídy a bude dál pokračovat. „Na kroužku jsme vyráběli králíčka, stojan na tužky a mísu," vzpomínal Aleš. Když obrázek dodělali, odnesli ho do police, aby uschnul.

Pak se vypálí v peci na tisíc stupňů. A protože děti pracovaly velmi rychle, ještě před obědem se pustily do výroby motýla. „Doufám, že to stihneme do pátku vše vypálit, aby si děti výrobky odnesly domů. Nebo si sem pak pro ně přijdou," popisoval Miroslava Donátová, jedna z vedoucích keramického týdne.

Tématem celého týdne byly prázdniny u tety a strýce, takže například v pondělí, kdy jakoby přijeli k tetě a strýci, byli malí keramici na loutkové pohádce, takže pak z hlíny tvořili klauna, nebo kopeček s vesnicí, kde teta se strýcem bydlí. Další den se pod jejich rukama zrodily pěkné a zajímavé kočičky, které by mohli u tety potkat. A protože také zašli k rybníku, udělali si originální keramickou rybu.

„Děti jsou moc šikovné. Jde jim to. Třeba tyhle kopečky s domečky byly docela složité a pracné. Nejprve si musely hlínu pořádně „vytlouct", aby se s ní dalo pracovat. A ten kopeček musely celý vydlabat, což není moc jednoduché," popisovala Mirka Donátová.

Kromě keramiky ještě děti čekal výlet ke Skryjským jezírkům a na kozí farmu. A dnes si vyrobily dřevěný lapač snů. S keramikou se totiž poslední den nepracuje, protože by se výrobky nestihly vypálit v peci.
Týden v keramické dílně prožilo šestnáct dětí. Víc se jich totiž do dílny nevejde. „Zájem je veliký. Kdybychom mohli, týden bychom naplnili ještě několikrát," zkonstatovala Donátová.

Kromě toho Dům dětí a mládeže v Rakovníku na prázdniny ještě připravil Šmoulí týdenní tábor pro děti předškolního věku. Ten se loni rozběhl poprvé a měl velký ohlas. Dále budou ještě dva keramické týdny. Celý srpen poběží týdenní příměstské tábory. Dále jsou k dispozici letní pobytové tábory mimo město, například rybáři zamíří do Nižboru.