Ve školce jsme si udělali den ovoce a zeleniny. Hlavním námětem našich činností byla příprava hostiny ze zdravých potravin. Rodiče vybavili na tento den děti vším, co se nám hodilo na přípravu zdravého mlsání. Někdo přinesl plný košík ovoce a zeleniny ze zahrádky, jiný ovoce z obchodu. Ale na všem si děti moc pochutnaly. Hned po ránu se děti pustily do přípravy obložených talířků a každý si ten svůj nazdobil podle své chuti a nápadu. Vzájemně nabízely svoje dobroty. A tak se od rána zdravě mlsalo a ochutnávalo. S radostí si velké děti vyrobily na odšťavňovači ovocnou šťávu z mrkve a jablíček. Menší kamarádi dokázali šikovně strouhat všechny ingredience do ovocného salátu. Všem moc chutnalo. A pak už následovala dopolední svačina, tentokrát si ji děti připravovaly samy a každý si obložil svůj chléb podle chuti. Na zdraví jsme si připili vlastnoručně vyrobeným moštem. A tak se nám povedlo motivovat děti, které zeleninu moc nemusí, že je dobrá a důležitá pro naše zdraví.

Podzimní tvořivé odpoledne

V přírodě převzal vládu podzim plný barev, zralých plodů a změn v přírodě. Barvy podzimu jsou věčnou inspirací, proto není divu, že se podzim zatoulal nejen do krajiny, ale přišel i k nám do školky. Děti poznávaly a sbíraly přírodní materiály, dělaly si z nich výstavky a hlavně byly inspirací pro jejich tvořivost a hry. Pohodové odpoledne spojené s tvořivostí si užili všichni rodiče, kteří přišli podpořit své děti při výrobě skřítku podzimníčků
Předškoláci na vycházkách nasbíraly vše krásné, co v přírodě našly, aby tím nazdobily své skřítky. Paní učitelky připravili špalíky ze dřeva.
A už se mohli všichni pustit do práce. A že bylo z čeho vybírat. Krásné bylo pozorovat společné tvoření, kdy rodiče respektovali názory svých dětí na zdobící materiál.A tak byste slyšeli například„ Mami, já potřebuji kukuřici na zuby pro mého skřítka, nebo oči uděláme kaštanů nebo bukvic ?“. Rodiče pomáhali dozorem při práci s kladívky a malými hřebíky a obsluhovali tavné pistole. Všichni odcházeli domů spokojeni Děti si s radostí odnesly domů svého skřítka na kterého byly náležitě pyšní. Vždyť každý měl své kouzlo a dýchal z něho barevný podzim.

Pohádková cesta za Rumcajsem

Podzimní projekt, kdy děti poznávaly plody podzimu ze zahrady, pole i lesa jsme završili pohádkovou cestou na kterou pozval dopisem děti Rumcajs. Předškoláčci měly vyznačené na cestě mnoho úkolů, kde prokázaly výborné znalosti. Např. přiřazování plodů k jednotlivým stromům, poznávání stromů podle listů i větviček, počítání žaludů, poznávání přírodnin podle hmatu atd. Děti plnily všechny úkoly s radosti a moc se těšily, kde že ten Rumcaj s Mankou na ně čekají? V kouzelném prostředí lesa „Na stříbrňáku „ se dočkaly. Potěšily ho písničkou o lese ,při které si Rumcajs s Mankou s chutí zatancovali. Rumcajs dětem připomněl, jak se mají v lese chovat a pak už Manka rozdávala sladkou odměnu za splněné úkoly i obrázek pohádkových postaviček na památku. Překvapením byl i velký dárek, který děti cestou našly. Byly v něm deky pro hru i odpočinek dětí a hračky na písek.
Všichni se pak vracely z kouzelného lesa plny zážitku a dojmů ze setkání s pohádkovými postavami. Ty už ostatně dobře znají z pohádek, které si doma s rodiči i ve školce četly. Přínosem bylo upevnění znalostí o přírodě na podzim.
Moc děkujeme všem účastníkům, především pak mamince Ondry Šifnera za velkou pomoc při organizaci celé akce a ztvárnění pohádkové postavy Manky.

AUTOR: MILUŠE SVOBODOVÁ