Například jeden den se vypravily na svůj kopec hned za plotem mateřské školky a sjížděly dolů jedno za druhým. Kopec je umělý a vyrostl tady spolu s mateřskou školkou, to aby děti měly kde sáňkovat, protože kolem dokola je rovina. Mateřská škola Dubínek v Kroučové je zbrusu nová, protože byla slavnostně otevřena v červnu loňského roku. 

Nyní je tu přihlášeno jedenadvacet dětí. Kapacita je čtyřiadvacet. Každé ráno se v herně s velkými okny a plné slunce potkávají děti z Kroučové, Smilovic Pochvalova, Třtice.

Pobývají však hodně času venku. Nedaleký les se k tomu přímo nabízí. Když není příliš velký mráz, i dvě hodiny. Málokdy je potkáte jen tak na procházce po vsi. Hodně si hrají a tvoří v lese. Pravidelně si s sebou nosí kbelíčky a lopatičky. V zimě pochopitelně boby a saně. Ještě v teplém podzimu všichni v lese i svačili. Na káře si s sebou vezli podložky na sezení a také tvrdé podložky a pomůcky na kreslení.
„Vyrazili jsme v osm ráno a vraceli jsme se ve dvanáct hodin. Venku se dá s dětmi dělat spoustu věcí podle plánu. Lepili jsme, vystřihovali, navlékali korálky, nebo vytvářeli něco z přírodnin," popisovala paní učitelka Kateřina Faůnová.

Kromě toho mají na zahradě ještě dva živé kamarády, králíky, každý den je pozorují a krmí je. Ve školce v akváriu žijí čtyři velcí šneci oblovky. Uvnitř děti mají podobný program jako v ostatních školkách.

Také zažijí spoustu zajímavých věcí. Například přímo ve školce měly planetárium. Ve třídě vyrostla kopule a uvnitř se promítaly pohádky. A děti si pak o planetách povídaly a kreslily je. Budova školky je vlastně unikátní nízkonákladový objekt vhodný právě pro stavbu v malých obcích. Prosklené dveře v herně se dají otevřít. Toho využívali obyvatelé školky hlavně v létě, takže se vnitřní prostor propojil se zahradou a pobývali téměř celý den venku i při odpolední svačině. ⋌