Dnes už není nic neobvyklého, když na ulici potkáte nezletilé, kteří si klidně zapálí cigaretu. Jak se jim ale tabákové výrobky dostanou do rukou?

Nikotin a dětiJiného názoru je prodavač tabáku U Číhů Radek Vaňha, který naopak tvrdí, že je to o prázdninách horší. „Často se setkávám s tím, že si pro cigarety přijdou prckové z letních táborů. Není to lehké poznat, jestli těm, co prodávám, bylo už osmnáct, a občanku po nich žádat nemůžu, protože na to nemám právo,“ stěžoval si Radek Vaňha. Tento tabák mimo jiné také získal cenu díky tomu, že zde neprodávají cigarety mladším osmnácti let.

Děti nechodí do tabáků, které jsou na hlavních pěších tepnách města. Proto se například tabák v Poštovní ulici, kde prodává Hana Holopírková, nesetkal s tímto problémem. „Děti sem vůbec nechodí,“ řekla Deníku Holopírková. Tuto teorii potvrzuje i prodavač Tomáš Pichrt, který pracuje v tabáku v ulici Palackého. „Co jsem tady, tak to zkusilo hodně málo dětí, a když jim to neprodám, tak už sem nikdy nepřijdou,“ odpověděl na položenou otázku Pichrt. Velmi rychle by to řešila majitelka tabáku Na Váze Zdeňka Hechtová, která by cigarety mladším osmnácti let v žádném případě neprodala. „Děti ve městech tu většinou o prázdninách nejsou. Myslím si, že tohle láká spíše vesnické děti, které kvůli nudě neví, jak se mají zabavit. U mě by ale rychle narazily, nic bych jim neprodala. Nejhorší je, že teď je to opravdu těžké odhadnout, kolik jim je let. Stalo se mi také, že jsem narazila na třiadvacetiletou slečnu, která vypadala na patnáct. Děti si hledají různé cesty, jak se k cigaretám dostat. Jednou z nich je i to, že posílají staršího, který jim je koupí,“ dodala Zdeňka Hechtová.

Nic už nepřekvapí prodavačku Ivonu Krškovou, která pracuje v tabáku Miroslavy Tvrzové. I v tomto stánku se setkávají s vynalézavými dětmi. „ Přinesou lístek se vzkazem psaným jakoby od rodičů, kteří mě žádají, abych pro ně dítěti prodala cigarety. Děti si však nevšimnou, že na lístek napsaly spoustu pravopisných chyb,“ konstatovala Ivona Kršková.