Již podeváté se ve Zbečně v sobotu uskutečnil písničkový soutěžní festival Zbečenský kapr, který tradičně na dvoře restaurace U Šebků pořadatelsky připravili Kamarádi Berounky a jejich přátelé.
Ti sami zazpívali první čtyři nesoutěžní písničky dne a po rozlosování startovního pořadí předali pódium soutěžnímu klání.
O potlesk diváků a cenu Zbečenského kapra se vždy třemi skladbami ucházelo osm kapel a dvě dámy sólově. Zaznělo tak 30 soutěžních skladeb především v stylu country. Pořadí pak stanovilo hlasování publika. Každý přítomný vybral pět písní, kterým dal na lístku své pořadí, a součet všech hlasovacích lístků pak určil celkové pořadí.
První kapelou, která se ucházela o přízeň diváků – mimochodem bylo jich tolik, že dvůr U Šebků byl malý a stálo se i za plotem – byl zdický Pokus. Ten skladbami svého lídra Struníka nasadil laťku pěkně vysoko. Ale co naplat, zbečenské ovzduší a řeka Berounka nejvíc svědčí domácím, a tak hlasování publika postavilo na pomyslnou bednu vítězů rakovnické kapely. Tou nejlíbivější se stala VHS Rebel a její píseň Waifaring Strainger, druhý skončil také rakovnický Hon na medvídka a až bronzový stupínek získala slánská písničkářka Simona Klímová. U této sympatické dámy se dá použít ono známé přišla, viděla a (skoro) zvítězila. Dorazila totiž až v průběhu odpoledne, zazpívala jako úplně poslední a získala medaili.

Zbečenský festival je vlastně nápadem kapelníka Přátel Berounky Václava Součka. Ten se před deseti lety přestěhoval na nedalekou Sýkořici od řeky Sázavy. I když změnil říční povětří, lásku k vodě i hudbě si přivezl s sebou. A tak se zrodil v jeho hlavě nápad udělat písničkovou akci, kterou dnes známe jako Zbečenského kapra.
Příští rok oslaví festival své desetiletí. Už dnes se ví, že výroční soutěž bude trochu větší a uskuteční se pod záštitou obce Zbečno.