Jejich přemnožení je nejen na Rakovnicku, ale všude v republice, dlouhodobý jev. Dostatek bohaté potravy i absence přirozených predátorů nárůstu divočáků prospívá. Za uplynulý myslivecký rok, tedy od dubna do konce letošního března, jich jen po rakovnickém ok-rese pobíhalo nad dva tisíce. A to poté, co jich myslivci přes tři tisíce vystříleli.

Právě myslivci mají za úkol stavy černé zvěře udržovat v normálu. Kvůli jejich vysokému počtu dostali nově povolení lovit i v době sklizně. Právě zemědělci bě-dují, že jim letošní úrodu „sklidila“ divoká prasata.

„Sežrala nám půl hektaru silážní kukuřice. To je škoda za asi 15 tisíc korun,“ svěřil se po nájezdu divočáků zemědělec z Čistecka.

Odstřel černé zvěře prospívá nejen regulaci jejích stavů, ale také snížení rizika přenosu chorob. Při přemnožení hrozí na Rakovnicku třeba takzvaná Aujeszkyho choroba, která je kromě jiných zvířat přenosná i na psy. Při ulovení se proto musí každý kus dát laboratorně vyšetřit. Že ale není na místě se setkání s černou zvěří obávat, potvrdil myslivecký hospodář kněževeské honitby Miroslav Franěk: „Útoky divočáků opravdu nehrozí. Jsou to plachá zvířata, a pokud nejsou zraněná, bezdůvodně nezaútočí.“ Ostražitost je na místě jedině v jarních měsících, kdy mají bachyně selata, jež si přirozeně chrání.

Když pak jdou do lesa lidé, kteří chování černé zvěře neznají a mají s sebou psa na volno, dopadá to často špatně. Proto je zásadním předpokladem pro bezpečné setkání se s divočákem, mít svého psa vždy na vodítku,“ dodal myslivec.

Byť divočáků navzdory masivnímu odstřelu dál přibývá, myslivci na ně na posedech často čekají marně. Divoká prasata mají totiž velmi dobrý čuch, po směru větru dokážou člověka vycítit i na vzdálenost 300 metrů. Navíc jsou prý velmi chytří. V inteligenci divočák předčí i psa.

close Přemnožená černá zvěř. info Zdroj: Deník zoom_in

Kromě myslivců a zemědělců přidělávají divočáci vrásky na čele také řidičům. Zvířata se totiž, zvláště ve večerních či brzkých ranních hodinách, zdržují v zatravněných silničních příkopech, odkud řidičům vybíhají přímo pod kola rozjetého auta. Počet takových nehod, které v tom lepším případě končí desetitisícovými škoda, stoupá. Za loňské září jich na Rakovnicku bylo podle statistik dopravních policistů 108. Letos číslo ještě vzrostlo, na 161. Divoké prase je po vysoké zvěři druhým nejčastějším zvířetem, se kterým se řidiči na svých cestách setkávají.

Prevencí vzniku těchto nehod je podle rakovnické policejní mluvčí Michaely Richterové především pomalá jízda v místech, kde je výskyt zvěře častý a předpoklad, že pokud už se zvíře na silnici objeví, nebude pravděpodobně samo. „Jakmile zjistíme jeho pohyb, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvíře je totiž po oslnění světlomety dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce,“ vysvětlila policejní mluvčí.