Jenom za odpad v současné době činí dluh zhruba 5 milionů korun. Jak uvedla tisková mluvčí radnice Kateřina Hradilová, prozatím se s dotazem k milostivému létu na městský úřad nikdo neobrátil. „Informace o této akci jsme umístili na web a Facebook. Jsme připraveni informovat dlužníky o této možnosti při osobním jednání, obesílat je neplánujeme z důvodu vysoké finanční a časové náročnosti,“ pronesla mluvčí radnice Kateřina Hradilová, podle níž vnímá město tuto akci pozitivně. „Doufáme, že dojde ke splacení a ukončení alespoň některých dlouhodobých exekucí. Finanční ztráty plynoucí z nutnosti odepsat příslušenství dobrovolně uhrazeného, doposud nevymahatelného dluhu, jsme připraveni akceptovat,“ sdělila mluvčí.

Ze strašidelné stezky ve Třtici.
OBRAZEM: Na strašidelné stezce ve Třtici nechyběla mrtvá nevěsta ani zombie

Jednou z podmínek milostivého léta je, že dluh vymáhá soudní exekutor. Akce se tedy nevztahuje na správní nebo daňové exekuce. Město Nové Strašecí ovšem z celkové výše pohledávek 1,8 milionu korun více než 830 tisíc vymáhá právě v daňovém exekučním řízení. Jedná se o novější pohledávky, kde nejvyšší částku tvoří pokuty (399 tisíc korun) a odpady (366 tisíc korun).

Milostivé léto se tak vztahuje na starší pohledávky jako nájmy a nebytové prostory, soukromí exekutoři zde vymáhají celkem 912 tisíc korun. „Tyto pohledávky jsou většinou nedobytné, nebo s malými splátkami. Zatím se o radu obrátili čtyři dlužníci,“ konstatoval starosta města Karel Filip.

Akce potrvá do 28. ledna příštího roku.