Problém: Zelené vdovy žijí ve zdánlivém blahobytu v domech mimo města.


„Je jisté, že moderní technologie dnes ovlivňují jak partnerské, tak i mezilidské vztahy. Naši poradnu například navštívil klient, který jako důvod rozvratu rodiny uvedl mikrovlnku. Také jsem se tehdy divila, ale když mi vysvětlil, že kdysi se rodina scházela u společné večeře, kde se probíraly všechny zážitky, které její jednotlivé členy během dne potkaly a po koupy mikrovlnné trouby si už každý ohříval jídlo tak, jak právě přišel domů a nebyla tedy potřeba si společně povídat, tak jsem jeho názor pochopila,“ uvedla například psycholožka, která patří mezi zakladatele rodinných poraden ještě v bývalém Československu a dnes pracuje pro ministerstvo vnitra, kde se zabývá problematikou rovnosti žen a mužů a domácím násilím.

Neblahý vliv na rodinné soužití mají také počítače. Velký dopad mají především na děti, které ztrácejí potřebu jakkoli komunikovat s rodiči. Její názor je takový, že současnou krizi partnerských vztahů nastartovala šedesátá léta minulého století. Už tehdy zrychlené životní tempo a množství stále nových informací u mnohých lidí vyvolávalo pocity nejistoty a deprese.

„Už tehdy docházelo k hodnotové krizi a materializaci vztahů. Lidé spolu často zůstávali i bez toho, že pociťovali vzájemnou lásku a úctu. Prioritou byly majetkové důvody,“ konstatovala psycholožka. Po vzniku prvních rodinných poraden se situace poněkud zlepšila, ovšem stejné problémy znovu propukly s novou intenzitou v roce 1989.

„Devalvace pravých hodnot a idolizace materiálních hodnot způsobuje stupňování partnerských a rodinných problémů. Přátelství ustupuje do pozadí a upřednostňuje se ekonomická stránka života,“ uvedla nadále Palovčiková, která jako příklad uvedla zcela nový problém takzvaných zelených vdov, manželek úspěšných mužů, které žijí v relativním blahobytu v domech se zahradou mimo rušná města. „Ony mají zdánlivě vše, až na rodinu. Jejich partneři jsou totiž celé dny mimo domov,“ upozornila Palovčiková.

První stálá manželská a rodinná poradna zahájila v Československu experimentální provoz v roce 1967. V roce 1993 byl název pozměněn na Poradna pro rodinu, manželství, a mezilidské vztahy, nyní jich v Česku působí pětasedmdesát. Loni poskytly poradny celkem 133.542 odborných konzultací.