Celkem sedm příslušníků z jednotky zabezpečení přeprav (MCT) odjelo hned na počátku září na sever Německa do města Rotenburg na několikadenní cvičení Blue Bridge 2022, v průběhu kterého plnili úkoly jak s německými příslušníky, tak i s kolegy z Maďarska a dalšími aliančními partnery. Hlavním cílem byla spolupráce mezi jednotkami MCT.

Mezi stěžejní úkoly patřilo například monitorování průjezdů i celých úseků pozemních komunikací, vyměřování parkovišť jako odpočívadel pro projíždějící konvoj, šířka a délka parkovacích míst pro konkrétní počet vozidel konvoje, nebo také rekognoskace objízdné trasy pro projíždějící konvoj. Ta se musí provést pro případ, pokud by byla zablokována hlavní trasa. S tím souvisí kontrola nosnosti mostů a šířek cest, zda po nich mohou jet nadrozměrná vozidla.

Součástí cvičení byl také přesun vojenským transportním letounem A400M Atlas z Berlína do Nordholzenu. Účastníci letu tak měli jedinečnou možnost vyzkoušet si celý postup tzv. in-processingu, který vojáci absolvují v případě, že se přesouvají letecky, lodí, popřípadě po železnici. Tedy odbavení a naložení zavazadel, dopravení osob k přepravnímu prostředku, činnost na palubě letounu, přesun k registraci osob a následný briefing se zaměřením na další činnost jednotky.

Dny NATO

Po skončení výcviku se pak ve dnech 17. a 18. září konaly Dny NATO 2022. Společně s německým praporem vojáci na místě postavili stanoviště, kde byly k vidění statické ukázky techniky a materiálu. Návštěvníci si mohli prohlédnout například Toyotu Hilux a pomůcky jednotky zabezpečení přeprav při provádění jejich práce v terénu. Němečtí kolegové přistavili například obrněné vozidlo Eagle. I přes nepřízeň nedělního počasí společný stan kromě desítek tisíc návštěvníků poctil svou návštěvou i generálmajor Gerald Funke, velící generál Logistikkommande der Bundeswehr, poradkyně NGŠ brigádní generálka Lenka Šmerdová nebo nový ředitel Sekce logistiky MO plukovník gšt. Robert Bielený a další významní hosté.

Jakmile Dny NATO 2022 dospěly do svého konce, vydal se celý prapor na plánovaný komplexní polní výcvik do výcvikového prostoru Hradiště na Doupově. Začalo se od základů. Tím bylo v první řadě na místo dopravit všechen potřebný materiál. Dále vybudovat zázemí, postavit stany, vybavit je polními lůžky a topidly, zavést elektřinu, postavit polní kuchyň.

V průběhu týdne vojáci absolvovali výcvik ve vagónování na vojenské vlečce v Podbořanech, kde si vyzkoušeli navádět a nakládat vojenská terénní vozidla. Podstatnou součástí výcviku bylo i upevňování techniky upínacími pásy a správné navádění vozidel. Významným prvkem cvičení byla současně řidičská příprava v terénu na cvičišti Tureč.

"Během komplexního polního výcviku si vojáci procvičili téměř vše. Součástí byly také střelby z krátkých i dlouhých zbraní, základy přežití, nebo transport raněného z bojiště, takzvaný MEDEVAC. Počasí nám na začátku týdne moc nepřálo, ale vojáci se s tím poprali a okusili tak klasické doupovské počasí,“ hodnotí velitel praporu podplukovník Tomáš Gubáš.

Cvičení formou komplexního polního výcviku se konalo od 19. do 23. září a harmonogram byl skutečně pestrý. Do vojenského újezdu Hradiště vyrazil cvičit celý prapor a účastnili se také čtyři vojáci ze 163. RSOM Battalion, kteří všechna plánovaná zaměstnání podstupovali společně s rakovnickými příslušníky.

Markéta Neradová