„Rozvolnění opatření v tomto případě mi připadá poměrně rychlé, takže návštěvy budeme muset trošku korigovat, přesto jsou klienti velice šťastní a vděční za tuto možnost. Uzavření před okolním světem byli velmi dlouho, pro každého by to bylo náročné, natož pro starého člověka,“ uvědomuje si ředitel rakovnického domova seniorů Pavel Jenšovský.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

S klienty budou moci být pouze dvě osoby a budou muset dodržovat poměrně striktní hygienická pravidla. U vchodu bude automatický dávkovač na dezinfekci, který musí každý použít. Recepční jim bude měřit teplotu a pokud bude vyšší než předepsaná mez, návštěva nemůže vstoupit do objektu.

„U mobilních klientů budeme chtít, aby návštěvy probíhaly na venkovní terase, pokud to počasí dovolí. V případě, že by probíhaly ve vestibulech u schodiště, je třeba dodržet minimální odstupy. U klientů, kteří jsou imobilní, se chceme domluvit, aby lidé ohlašovali své návštěvy včas, abychom je mohli rozdělit a nesešlo se na pokojích více osob naráz,“ přibližuje další opatření Pavel Jenšovský.

Společné akce budou podle něj nejdříve v červnu. „Situaci budeme po uvolnění návštěv hodnotit a pokud bude vše v pořádku, na konci června nějaké akce připravíme,“ dodává ředitel domova.

V červnu se také do nově zrekonstruovaných bytů přestěhuje centrum psychologicko-sociálního poradenství.

V Novém Strašecí budou omezené návštěvní hodiny

V novostrašeckém domově seniorů budou nastaveny návštěvní hodiny ve všední dny pouze od 14 do 16 hodin. Vedle běžných opatření bude v případě střetů návštěv v pokoji dvou klientů vyhrazeno pro jednoho z klientů místo, kam se návštěva přemístí.

„Když bude hezky, tak by klienti mohli být i venku. Ti se po areálu pohybují i nyní, samozřejmě si zachovávají rozestupy, v pondělí si i venku zpívali, takže ač je to dlouhou doba, situaci zvládají poměrně dobře. Ale samozřejmě se na příbuzné už těší,“ potvrzuje ředitelka domova Miluše Jůnová.

Novostrašecký domov dostal od kraje a asociace poskytovatelů tablety na každé oddělení, aby mohli být klienti ve spojení s rodinou. Nejbližší akcí zde bude pořad spjatý s Berounkou, který se uskuteční 25. června. „Bude to taková celodenní zábava. Uživatelé vždy v červnu jezdili na čtyři dny k Berounce, což letos nejde, tak uděláme Berounku tady mezi našimi pavilony. Zahraje tu kapela Pohodáři, poteče tu řeka, budou tu ryby, polezou klíšťata, klienti už se moc těší,“ usmívá se Miluše Jůnová.

V Kolešovicích upřednostňují návštěvy venku

Také v Domově Kolešovice je doporučováno, aby se návštěvy za určitých hygienických opatření odehrávaly hlavně ve venkovní části areálu. Všechna opatření budou vyvěšena přímo u vchodu, kde návštěva nalezne i jednorázové dezinfekční nástroje. „Doufáme, že všichni zůstanou zdraví a nic se nám sem nezavleče. Samozřejmě to bude vyžadovat od personálu větší ostražitost, aby redukoval počty návštěvníků a ti dodržovali opatření, což bude pro něj náročnější,“ uvědomuje si ředitelka Taťána Čížková.

Klienti v době zákazu návštěv mohli využívat videohovor přes aplikaci Skype a podle Taťány Čížkové obyvatelé domova tuto možnost poměrně uvítali. „Měli jsme tu dva, tři hovory denně, aby byl nějaký kontakt uživatelům s rodinou umožněn a někteří toho využívali velmi pravidelně,“ potvrzuje ředitelka.

I zde byly všechny akce až do konce června zrušeny, a tak první venkovní společnou akcí bude 28. června grilování s harmonikářem. „Ta bude ovšem pouze pro klienty. Prozatím jsme veškerou interakci s veřejností a ostatními sociálními službami zrušili. Uvidíme, jaká bude situace na podzim,“ dodává Taťána Čížková.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU
Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz.