Deseti, dvanáctileté čtenáře zajímají Případ pro tebe a Klub Tygrů. V nich kromě čtení plní různé úkoly. K tomu mají například lupu.

„Museli jsme začít nakupovat leporela, protože sem v poslední době dopoledne chodí malé děti s maminkami. Posedají si na polštáře a čtou si," popisovala vedoucí knihovny Jitka Tomšů. Čtenářů určitě neubývá, spíše naopak. Je to zřejmě dáno vysokou cenou knih. Lidé je nekupují a spíše si ji zajdou vypůjčit. A také snad skladbou televizních programů. S novinkami je seznámí samy knihovnice, které si knihy přečtou, nebo pilní čtenáři, kteří novinky zhodnotí.

Novostrašecká knihovna není rovněž jen půjčovnou knih. „Snažíme se stále vymýšlet něco nového. Nejen nové knihy, ale i akce. Prodáváme tu knihy od rodáka Davida Laňky, který tu má i autorské čtení," upozornila Jitka Tomšů.

Protože letos v prosinci knihovna oslaví stopadesátileté výročí, knihovnice připravily několik akcí během celého roku. Teď se rozběhlo společné čtení každou poslední středu v měsíci od sedmnácti hodin. Dobrovolníci přinesou svoji nejmilejší knihu a předčítají ostatním.

„Dobrovolníků se přihlásilo dost. Někteří sem vůbec před tím nepřišli. Jeden pán je dokonce z Rynholce. Máme rozpis vždy po dvou až do června," řekla knihovnice Jitka Sochorová. Zatím sem nejvíce přichází maminek s dětmi.

Velmi dobrá spolupráce je se základní školou i mateřskými školami. Během měsíce knihovna nabízí dvanáct akcí. Předškoláci se seznámí s knihovnou a jak se zachází s knihami. Čtou se pohádky a hádají hádanky, které nejvíce letí.
Třeťáci se alespoň na chvíli vžijí do role knihovníka. Poznají veškerou jejich práci a jak vůbec kniha vzniká. Nakonec si knihu i zabalí. Páťáci se naučí orientovat v knihách, hledat v encyklopediích. Poznají, co je rejstřík, obsah. Děti totiž umí vše najít jen na internetu a v knihách tápou.

Šestka a sedmička se už tradičně kolem 30. dubna seznámí s historií čarodějnictví, léčivými bylinkami. Na závěr si děti vyrobí ochranný amulet.

Jana Krimová z Nového Strašecí patří k nejpilnějším čtenářům. Vypůjčila si vloni tři sta dvacet čtyři knih. „Ale všechny nebyly pro mne. Vnuk maturoval, tak jsem mu půjčovala povinnou četbu," bránila se Jana Krimová.
I tak čte pilně. Do knihovny zamíří téměř každý týden. A když ne, tak jednou za čtrnáct dní. Vybírá si spíše oddychovou literaturu, romantickou i trochu dobrodružnou.

„Vždycky jsem četla. S manželem jsme bývali v klubu čtenářů a knihy kupovali. Jenže prostory ubývaly, takže máme knihy i na půdě. Občas odtud manžel nějaké přinese, takže se k nim vrátíme. Ke čtení jsem se vrátila až nyní, co jsem v důchodu," vysvětlovala paní Jana.

Knihovna v číslech:

- v roce 2013 měla knihovna 869 čtenářů, to je o 12 více než rok před tím

- do 15 let jich bylo 252

- dospělých 617
- dospělých je více žen než mužů
- mezi dětmi je to napůl
- nejpilnější dětský čtenář si vypůjčil 149 titulů
- nejvíce se půjčovaly časopisy TOP Dívky 30x a Čtyřlístek 29x
- z knih to byli Šmoulové 12x
- dospělí nejvíce čtou české historické romány například od Vlastimila Vondrušky, či severskou literaturu
- vedou Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové
- mezi mládeží vede fantasy, duchaření, andělé, draci
- u dívek příběhy o koních a lidech kolem nich