Projekt Vlak Lemkin, za kterým stojí Centrum studií genocid Terezín, nese jméno po Rafaelu Lemkinovi, polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy.

„Naším cílem je představit veřejnosti významnou osobnost Rafaela Lemkina, který se zasloužil o to, že je genocida mezinárodním právem chápaná jako zločin. Vlak Lemkin jsme i proto speciálně vypravili nyní, když si připomínáme výročí 75. let od přijetí této úmluvy,“ říká k projektu Vlak Lemkin Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín.

Život i dílo Rafaela Lemkina představuje speciální multimediální výstava, která se zaměřuje i na komplikované okolnosti kolem vzniku pojmu genocida i přijetí Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. Autorem vizuální prezentace je Alan Záruba, průvodcem programu je Rafael Lemkin v podání herce Aleše Bílíka. Vypravěčem je herec Dušan Sitek. Autorem výtvarného zpracování interiéru výstavních vagonů je scénograf a výtvarník Milan David.

Doprovodný program a vzdělávací aktivity

Projekt se zaměřuje také na vzdělávání žáků a studentů středních škol, pro které si připravil speciální aktivity. Součástí projektu je i prohlídka doprovodné panelové výstavy "Trest za zločin beze jména" včetně diskuse v konferenčním vagónu. V tzv. kino-vagónu se promítají další dokumenty k historii 20. století.

Vlak Lemkin 2023, který připomíná život a dílo autora pojmu genocidy a Úmluvy OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948 Rafaela Lemkina. | Video: Deník/Radek Cihla

Smyslem projektu Vlak Lemkin je zabránit politickým a sociálním tendencím, které prostřednictvím rasisticky, fundamentalisticky a antisemitsky zaměřených skupin a hnutí posilují nárůst nenávisti a násilí ve společnosti.

Vlak je možné navštívit zdarma od 22. do 24. května, denně od 11 do 18 hodin.