Kdo tedy vkročil do velké tělocvičny První základní školy v Rakovníku, mohl vidět dost zvláštní obrázek. Pilot se otáčel v kruhu, přesně jako jeho model letadla z lehkého depronu, který měl upoutaný k ruce pětimetrovými kevlarovými lanky. Pohybem ruky ovládal výškovku. Letadlo tak každou chvíli vybočilo z poslušného rovného letu v kruhu a udělalo osmičku, čtyřlístek, nebo předvedlo let na zádech. Pilot těsně před tím zvedl druhou ruku, aby upozornil rozhodčí, že teď přijde jeden ze jmenovaných prvků. Rozhodčí vše ohodnotili body od nuly do deseti podobně jako při krasobruslení.

Devět účastníků létalo v soutěži podle pravidel pro národní upoutané akrobaty a čtyři létali podle pravidel pro mezinárodní akrobaty, takže tři piloti si střihli obě kategorie. Účastníci do Rakovníka zamířili ze Svitav, Nymburku, Žatce, Kladna a jeden dokonce až z německého města Hoyerswerda. Domácí barvy hájili Jaromír a Richard Hoblíkovi. Ti jsou kategorii hlavně venkovních upoutanců věrni několik desítek let.

Gee Bee Cup v Rakovníku má za sebou jen několik let konání, přesto se stal už tradiční soutěží v leteckomodelářském kalendáři. Letos soutěžní sezonu dokonce zahájil, jak potvrdil ředitel soutěže Jaromír Hoblík: Letošní termín soutěže byl daný volným víkendem v tělocvičně. Ten vycházel buď v lednu nebo až v dubnu, což je pozdě, protože v tu dobu už se létá venku.

Do Rakovníka se také piloti rádi vracejí, přijíždějí z veliké dálky, takže drtivá většina účastníků už kruhy v tělocvičně zná.
Letos sem zavítali čtyři mladí piloti ze Svitav a Nymburku. To samozřejmě vítají nejen pořadatelé soutěže, ale i samotní modeláři. Mladí se objevují i při létání s venkovními upoutanci. Podle Jaromíra Hoblíka tomu napomohla pravidla soutěže.

„Národní upoutanecká kategorie UŠ byla vytvořena se záměrem, aby v ní vyrůstali mladí modeláři, kteří pak přejdou do kategorie upoutanců létaných podle mezinárodních pravidel a stanou se případně mezinárodními reprezentanty.
Asi před pěti lety se podařilo pravidla změnit tak, že opravdu plní tenhle účel, protože za posledních osm let je málokterá upoutanecká soutěž v kategorii UŠ, kde by mladí nepřevažovali. Mladí jsou i v mezinárodních soutěžích," zkonstatoval Hoblík.
Kategorie UŠ (upoutané školní modely) má, dalo by se říci, jednodušší pravidla.

V kategorii F2B (mezinárodní upoutanci) je sestava s povinnými prvky jasně daná a pilot ji musí zalétat. V národní kategorii jsou předepsány pouze čtyři povinné letové prvky: start, vodorovný let, výškový let a přistání. Dále si může soutěžící vybrat čtyři prvky ze seznamu dalších obratů.

Celkově jsou pravidla sestavena tak, aby pilot i s jednoduchým, ale precizně zalétaným prvkem měl šanci na úspěch.

Originální pohár zůstal opět doma:

Jeden z putovních keramických pohárů ve tvaru upoutance zůstal i tentokrát doma. První místo v národní kategorii UŠ (upoutané školní modely) získal Richard Hoblík z LMK Rakovník. Druhý pohár putoval do Králova Dvora. V kategorii F2B (mezinárodní upoutanci) ho vybojoval Roman Radoš. Poháry vytvořila keramička Veronika Nytrová Fialová. Pro letošní rok je modelovala znovu. Podle nepsaných pravidel pokud putovní pohár získá někdo 3x za sebou, nebo alespoň celkem 5x, může si ho nechat. První pohár tak zůstal už natrvalo v Rakovníku.