Málokterý z Rakovničanů má ponětí o tom, že v obci Srbeč nedaleko Nového Strašecí funguje již několik let úspěšně stacionář pro klienty s kombinovaným postižením.

V bývalém statku se snaží členové Společenství Dobromysl o rozvoj schopností a dovedností těchto lidiček, a to praktických i sociálních. O posilování jejich zodpovědnosti a schopnosti rozhodování, učení se aktivnímu způsobu života.

Za chod stacionáře jsou zodpovědné Daniela Kederová a Monika Nosková: „V současné době zde máme osm klientů. Dojíždějí k nám z různých míst celého středočeského kraje. Jeden je také z Prahy a jeden z Ustí nad Labem. Mohou přijet jen na denní pobyt, ale většina zde zůstává od pondělí až do pátku kdy si je rodiny opět vyzvednou.“

Provoz stacionáře je financován z grantových prostředků, z plateb uživatelů a z prodeje výrobků. „Hospodářská krize se nevyhnula ani nám. I my pociťujeme nedostatek peněz a sháníme zdroje na náš chod kde se jen dá. Musíme se hodně snažit, ale zatím to jde,“ popsala Daniela Kederová.

Velkým přínosem je pro chod stacionáře a duševní i fyzický rozvoj jeho klientů mimo jiné také ergoterapeutická dílna. Zde se Dobromysl věnuje takzvanému akcidenční tisku: knihtisku, hlubotisku, slepotisku. „Vyrábíme různé druhy příležitostných tiskovin - jedná se zejména o různá blahopřání, novoročenky a podobné tisky. Používáme zásobu vlastních motivů,“ vysvětlila Daniela Kederová.

Výrobky jako stavebnice, domečky a dekorační předměty vycházejí zase z dřevodělné dílny. A to ještě není všechno Dobromysl se zabývá také výrobou ručně tkaných textilií z přírodní vlny či malováním na hedvábí. „Využíváme ale i další přírodní materiály jako je kámen či proutí,“ konstatovala Daniela Kederová.

A z jakého důvodu jsem se vlastně o stacionáři v Srbči rozepsala? V čase předvánočním můžete spojit příjemné s užitečným. Pokud tedy zajedete či zavoláte do Srbče a koupíte si zde vánoční dárek pro své nejbližší. Svým dobrým skutkem nejen podpoříte chod tohoto smysluplného zařízení, ale navíc si odvezete originální dárek.

Více o tomto stacionáři, jeho plánech, práci včetně kontaktů najdete na jeho webových stránkách.