„Ukliďme svět, ukliďme Česko, je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek,“ stojí na oficiálním webu akce. Na Rakovnicku se letos na jaře v rámci akce Ukliďme Česko konalo celkem jednadvacet úklidových akcí. „Zúčastnilo se přibližně 850 dobrovolníků, kteří sesbírali 11.5 tuny odpadů,“ uvedl pro Rakovnický deník za Ukliďme svět, ukliďme Česko! Radek Janoušek.

Zapojili se města, obce i školy

Úklidovou akci pořádal také Městský úřad Rakovník. „Do úklidu se zapojilo zhruba 100 lidí, započítáme-li do počtu také školy, spolky a kroužky. Tímto bychom rádi poděkovali všem dobrovolníkům za účast,“ uvedl mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Nejvíce odpadu se sesbíralo kolem Bulovny a u Bartoňského rybníka. Kolik odpadu dobrovolníci sesbírali se, ale zatím neví. „Údaj o počtu sesbíraného odpadu ještě není k dispozici, během tohoto týdne se ještě odpad shromažďoval, přesná čísla budeme snad mít během příštího týdne,“ vysvětlil Cafourek.

Uklízelo se například i ve Hředlích. Úklid obce tu organizovala místní základní a mateřská škola. „Uklidili jsme školní zahradu a náves až k fotbalovému hřišti,“ uvedla pro Rakovnický deník ředitelka školy Ivana Slámová. Škola se do akce Ukliďme Česko zapojuje celých pět let. Bohužel, v obci uklízejí jen děti, nikdo jiný se zatím nezapojil. „Pro děti je to také výchovná záležitost. Dostanou barevné tašky a do nich odpad třídí,“ vysvětlila Slámová. Děti každoročně sesbírají kolem šesti pytlů s odpadem.

Uklidili také řeku

Uklízela se i řeka Berounka. Dobrovolníci pod záštitou Místní akční skupiny Rakovnicko uklízeli úsek řeky od Zvíkovce do Roztok o celkové délce takřka devatenáct kilometrů „Bylo tedy uklizeno celkem 37,4 kilometrů břehů malebného Křivoklátska,“ uvedla organizátorka akce Čistá Berounka Simona Dvořáková. Ve Zvíkovci se dobrovolníci rozdělili do člunů a za podpory Skryjských dobrovolných hasičů se vydali na úklid řeky.

„Kontejner se podařilo naplnit hned ve Skryjích, což je zhruba první třetina trasy čištění,“ řekla Dvořáková. Do Roztok se dostali dobrovolníci o dvě hodiny později, než původně plánovali, tedy po osmi hodinách práce. A podařilo se jim uklidit celkem 2,2 tun odpadu. „Bohužel nemohu říci, že letos by bylo odpadu méně,“ shrnula akci Dvořáková. Do akce se zapojilo celkem sedmadevadesát lidí na devětatřiceti lodích. Dvořákovou nejvíce mrzí, že se do úklidu nezapojují ti, kterých se to nejvíce týká, a to okolní obce. „V roce 2017 na akci finančně přispělo pět obcí a v roce 2018 šest obcí z celkem 16 oslovených, přičemž obec Skryje vždy pomáhá přímo s organizací akce a obec Roztoky zajišťuje místo pro oheň,“ vysvětlila Dvořáková.

Řeku uklízeli i další dobrovolníci. Ti si pod svá křídla vzali úsek řeky od Tříman po Zvíkovec. Letos uklidilo celkem 129 účastníků 13 kubíků, což je nejvíce, co spolek Vodácká Berounka, kdy vyčistil. „Letošní třetí ročník byl po všech stránkách rekordním. Společně se nám podařilo vyčistit skoro 50 km řeky a odvést tak pořádný kus práce,“ uvedla jedna z organizátorů Alžběta Fleisigová.