Funkcionáři klubu se spolu s firmou, jež hřiště s umělým povrchem stavěla, sešli s vedením radnice, kde navrhli, že městu předloží písemnou dohodu. „Díky ní by mělo dojít k narovnání mezi námi (Tatranem Rakovník, pozn. red.), dodavatelskou firmou a také městem Rakovník. Firma převede hřiště do majetku TJ Tatran Rakovník a hřiště musí zůstat v jeho majetku po dobu deseti let (tedy do roku 2020, pozn. red). Poté bychom plochu převedli do majetku města," sdělil předseda fotbalového klubu Tatran Rakovník Jiří Froněk. Ten zároveň zmínil, že dohoda, která dává naději další existence fotbalového klubu, by měla být hotová ještě tento týden a následně by měla být projednána v jednotlivých orgánech města.
Předseda fotbalového klubu Jiří Froněk pak Rakovnickému deníku také řekl, že nejspíše žádné záruky dohoda obsahovat nebude, její znění se bude týkat hlavně narovnání majetkových vztahů. „Přesné znění dohody ještě není hotové," podotkl Jiří Froněk.
S tím by ale mohl Tatran Rakovník narazit u vedení rakovnické radnice. To totiž nějaké záruky, že hřiště nebude předmětem exekucí a podobně, požaduje. Starosta města Rakovníka Zdeněk Nejdl pak řekl, že na tyto otázky se rozhodně bude ptát a bude chtít znát odpověď.
„Chci garanci, že tam hřiště zůstane a k ničemu jako exekuce nedojde, že hřiště bude dlouho fungovat pro účely, k jakým bylo postavené," nechal se slyšet Zdeněk Nejdl, jenž dodal, že se obává podobné situace, jako nastala v Němčičkách na Břeclavsku. Tady exekutoři postupně zabavují jednotlivé části bobové dráhy, která tak doslova mizí před očima. „Chceme, aby vše bylo řádně právně ošetřeno, aby někdo nepřijel a hřiště nezabalil," řekl starosta Zdeněk Nejdl. Podle něj nyní bude vedení města čekat na písemnou dohodu, poté dojde k jejímu vyhodnocení. „Následně se bude moci třeba zastupitelstvo města znovu zabývat přidělením příspěvku na provoz pro Tatran Rakovník," předjímal Zdeněk Nejdl.
Miliony pryč?
Kolem výstavby hřiště s umělým povrchem začalo být rušno během letních prázdnin v roce 2013. Tehdy se vedení rakovnické radnice dozvědělo, že klub Tatran Rakovník patnáctimilionovou dotaci od ministerstva financí neobdrží. Ministerstvo totiž tvrdí, že o žádné dotaci neví a že někdo schválení dotace zfalšoval.
Případem se již zabývá policie na popud Města Rakovníka. Jakékoliv nařčení však vedení rakovnického klubu razantně odmítá. Jiří Froněk se nechal slyšet, že klub má dokumenty v pořádku. „Od ministerstva jsme obdrželi odpověď o přidělení dotace. Na základě toho jsme poté řešili další technicko-administrativní věci, žádali jsem o stavební povolení a podobně, stavba byla následně také zkolaudována. Řešilo se pouze to, že není zaplacena. Vše ale máme v originálu uložené. Je to pro mne zvláštní věc," nechal se slyšet Jiří Froněk, který je v současné době na dovolené a k celé věci se blíže vyjádří až po svém návratu.
Co se přesně stalo a kdo tvrdí pravdu, už nyní zjišťují policisté. „Vzhledem k tomu, že při schvalování příspěvku města ve výši 3,6 milionu korun byla ze strany Tatranu Rakovník předložena potvrzení o poskytnutí dotace s podpisy a razítky ministerstva financí, předalo vedení města celou záležitost orgánům činným v trestním řízení z důvodu podezření z podvodného jednání neznámého pachatele," informovala Alida Štulajterová.
Dění okolo hřiště s umělým povrchem začalo nabírat na obrátkách na přelomu roku. Už dříve se nechal ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) slyšet, že patnáctimilionová dotace od ministerstva financí nikdy do klubu nedorazí. V současné době vyzvali radní fotbalový klub, aby městu vrátil zhruba třímilionový příspěvek. „V případě nevrácení finančního příspěvku bude rada města rozhodovat o případném podání žaloby na vydání bezdůvodného obohacení," informovala Alida Štulajterová, mluvčí rakovnické radnice.
K tomu, aby se věc začala co nejrychleji řešit, vyzval už počátkem roku na mimořádném zasedání rakovnických zastupitelů Marcel Chládek. „Žádost o dotaci mezi jednotlivými ministerstvy neputuje, dotazoval jsem se na to. Také mi bylo zároveň řečeno, že klub žádnou dotaci nikdy nedostane, a jedná se o miliony korun. Ty by se měly začít vymáhat od toho, kdo spáchal podvod," informoval Marcel Chládek.
Miroslav Koloc (zvolený za ODS) pak ještě během diskuze sdělil zastupitelům nové skutečnosti. Spolu se starostou Zdeňkem Nejdlem se totiž zúčastnili sezení v areálu Tatranu Rakovník.
„Vždy říkali, že mají plné desky potvrzení o dotaci, ale nikdy nic nedoložili. Pak řekl sám pan Froněk, že potvrzení o dotaci nemá. To řekl pan Froněk až v prosinci," informoval Miroslav Koloc.
Tato skutečnost se rozhodně nelíbila Marcelu Chládkovi. „Beru to tak, že nám dotyčný lhal. Předtím nám bylo tvrzeno, že se Tatran stal obětí podvodu, bohužel nyní to vidím ve zcela opačné rovině," nechal se slyšet ministr školství a dodal: „Rozhodně ale nechci personifikovat, kdo je viníkem." Tajemnice městského úřadu Eliška Holková pak potvrdila slova starosty Zdeňka Nejdla, že město spíše čeká na nějaké ucelené informace od Tatranu Rakovník.
„Měli bychom vyčkat na šetření policie. Je to tvrzení proti tvrzení, policie snad vyšetří, jestli má ministerstvo financí na úřadu nepořádek, či došlo k podvodu," nechal se dříve slyšet Luděk Štíbr (ODS). Jakékoliv pochybení však vedení TJ Tatran Rakovník odmítá a vyzývá, aby jednotlivé strany vyčkaly na vyšetření policie. Tatranští také tvrdí, že město dostatečně informují.