Máme plno, musíte si počkat. Takovou odpověď nejčastěji dostanou rodinní příslušníci, když žádají o umístění svých příbuzných či rodičů do domova seniorů na Rakovnicku.

„Žádali jsme o umístění naší dvaaosmdesátileté maminky do domova seniorů. Všude nám bylo sděleno, že jsme v pořadníku. Maminka byla relativně soběstačná, ovšem postupně se její pohybové možnosti zhoršovaly. A my jsme již neměli sil, abychom to zvládli. Hlídali jsme vnoučata, do toho maminku,“ popsala svoji situaci v loňském roce dnes dvaašedesátiletá Markéta Fraňková. Nakonec se rodina rozhodla, že si maminku ponechá doma, kvůli tomu přestavěli rodinný dům. Jenže ne každý takové možnosti má.

A bude hůře. V České republice je veliký nedostatek míst v domovech pro seniory a situace se zhoršuje, jak silné generační ročníky stárnou. V Rakovníku se na místo v domově čekalo vloni 15 měsíců. „Očekáváme, že za letošní rok čekací doba se opět prodlouží o další měsíce,“ sdělil ředitel Domova seniorů Rakovník Pavel Jenšovský s tím, že zařízení má kapacitu 88 míst a evidují necelé dvě stovky žádostí. Plně obsazen je i Domov seniorů v Novém Strašecí. „V současné době je plně obsazeno 74 lůžek, převis akutních žádostí je kolem patnácti,“ sdělila ředitelka Miluše Jůnová.