Houfy dětí mířících včera ráno ke 3. Základní škole v Rakovníku byly na rušné Plzeňské ulici zastavovány policisty.
Vyjeli jsme na tradiční dopravně–bezpečnostní akci Zebra se za tebe nerozhlédne. Školákům bylo znovu kladeno na srdce, aby byli při přecházení vozovky vždy maximálně opatrní. Z ulice se pak přesuneme přímo do školy do prvních tříd Třetí základní školy. Ti nejmenší školáci jsou totiž ti nejzranitelnější,“ zdůraznil mluvčí rakovnické policie René Černý.


Šestaosmdesát prvňáčků tak vyslechlo přednášku na téma bezpečné přecházení a dostalo malou pozornost ve formě rozvrhu, nafukovacího balónku či samolepek se zebrou a také kartičky s radami, jak se mají správně chovat na silnici.
Poprosím vás, aby jste na sebe byli opatrní a vždycky když půjdete po zebře, tak aby jste si vzpomněli, že je to vaše kamarádka, že by vás měla ochránit. K tomu, ale potřebuje, aby jste byli pozorní. Někteří dospělí řidiči jsou nepozorní a mohlo by se stát, že by vás přehlédli. Nikdy nevstupujte na přechod pro chodce, pokud řidič zcela jasně a zřetelně své auto nezastaví, a to na obou stranách,“ zdůraznil směrem k dětem policista René Černý.


Všechny čtyři vyučující se shodly v tom, že tato akce je velice prospěšná.
Děti jsou po prázdninách plny elánu, který nedovedou zatím krotit. Neuvědomují si, že ne přechodech na ně číhá vážné nebezpečí. Je zajímavé, že od mužského a zvláště v uniformě berou poučení daleko lépe nežli od nás učitelů,“ uvedla učitelka Michaela Karlová.


Děti tím, že jsou prvňáčci mají hlavu v oblacích a nedávají si na ulici dostatečný pozor. Nejsou zatím zvyklé sedět dlouho na místě a nemít pohyb. Ze školy pak chodí hodně psychicky unavené a jejich myšlenky se toulají a na přechodech často nedávají pozor. Proto podobné aktivity ze strany policie jen vítám,“ uvedla učitelka Petra Michalová.