Nedávno město Nové Strašecí dostalo pokutu za své červenobílé přechody pro chodce, se stávajícím stavem se nechce smířit a snaží se získat dotaci nejen na úpravu těch stávajících, ale i vybudování nového systému dopravního značení.
Proto odsouhlasilo zastupitelstvo žádost o dotaci právě pro tyto účely. Ta zněla na částku 1 milion 200 tisíc korun. Žádost byla vyslyšena jen z jedné třetiny – Nové Strašecí získalo 400 tisíc.
Jedna věc je vybrat, co bude nejvhodnější, druhá, kde tyto záležitosti získat.
„Hledáme nejvhodnějšího dodavatele, abychom peníze co možné nejlépe a nejekonomičtěji využili,“ doplnil starosta Nového Strašecí.
„Úvahy jsou i o novém systému dopravního značení. Jsme rozhodnuti, že dopravní značky, které jsou navíc a zbytečné a nejsou dané příslušnými předpisy, zlikvidujeme,“ doplnil starostu místostarosta Jaroslav Hlína.
V Novém Strašecí jsou kromě hlavních silničních tahů takzvané páteřní ulice, jakou jsou například Jungmannova a další, které slouží k vjíždění do okrajových oblastí města a řada dalších lokálních uliček. Zde se jedna z úvah o úpravě dopravního systému inspirovala nedalekým městem Slaným.
„V těchto místech uvažujeme o klasickém systému přednosti vozidla přijíždějícího zprava. Je to i z pohledu financí, údržba a obnova dopravního značení rozhodně není levná záležitost,“ doplnil Jaroslav Hlína.
Vezmeme–li si, že značka stojí minimálně tisíc korun, přidáme k tomu náklady na její instalaci a údržbu, je jasné, že tato slova nejsou vůbec planá. A pak sníží se počet značek. Vždyť tam, kde je označení silnice vedlejší, musí být i značka hlavní silnice a počet značek tak stoupá. A náklady rostou ještě větší křivkou. „Jsme si vědomi, že pro některé starousedlíky to bude problém, ale věříme, že se nové situaci dokáží rychle přizpůsobit,“ konstatoval závěrem Jaroslav Hlína.