Nejvíce dopravních nehod se stalo na silnicích druhé třídy. „Nejvíce nehod se stalo na úseku mezi Rakovníkem a okolními obcemi, jako je Ruda, Pavlíkov, Čistá, Lišany, Křivoklát a Jesenice,“ uvedla tisková mluvčí rakovnické policie, Michaela Richterová. Na silnicích druhé třídy havarovalo v minulém roce celkem 329 řidičů, což je o 49 více než v roce 2016. „Vedoucí rakovnických dopravních policistů Ladislav Heller uvádí, že nejrizikovějším úsekem je stále silnice druhé třídy číslo 237 mezi Rakovníkem a Rudou, kde řidiči nepřizpůsobují rychlost především v zatáčkách a neustále porušují dopravní značení zákaz předjíždění nebo předjíždějí před vrcholem stoupání silnice. Což kolikrát končí vážnou až tragickou dopravní nehodou,“ dodala mluvčí.

Na tomto úseku se v loni staly dvě vážné dopravní nehody, při kterých zemřeli mladí lidé. V červenci vjel na tomto úseku motorkář do protisměru, kde se střetl s osobním automobilem. Devatenáctiletý řidič motocyklu svým zraněním na místě dopravní nehody podlehl. Dvoučlenná posádka automobilu zraněna nebyla. Další mladý život vyhasl na této silnici v listopadu minulého roku. Čtyřiadvacetiletý řidič osobního vozidla při projíždění pravotočivou zatáčkou u rybníku Kraclák pod obcí Ruda, pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost vozidla stavu mokré vozovky, přejel do protisměru a tam se čelně střetl s projíždějící nákladní soupravou. Mladého řidiče to to stálo život, řidič nákladního vozu neutrpěl žádná zranění.

Alkohol byl loni hlavní příčinou u celkem 24 nehod. „Letos se ještě více zaměříme na kontroly řidičů motorových i nemotorových vozidel, jež usednou za volant po požití alkoholu či jiné návykové látky,“ řekla mluvčí. Loni bylo zastaveno 103 řidičů, kteří se na cestu posilnili alkoholem. Celkem 30 z nich nadýchalo přes jedno promile, což znamená, že se dopustili trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. „Bohužel ani drogy nejsou pro některé řidiče cizí. V loňském roce odhalili policisté za volantem 155 řidičů pod vlivem marihuany či amfetaminu/metamfetaminu, což je o 14 takových řidičů více než v roce 2016,“ shrnula Richterová.

Příčiny dopravních nehod jsou stále stejné. „Nejvíce nehod bylo způsobeno nesprávným způsobem jízdy, například nevěnování se plně řízení, telefonování, ladění rádia nebo nedodržení bezpečnostní vzdálenosti mezi vozidly,“ vysvětlila Rychterová. Nehod s takovouto příčinou se v loni na Rakovnicku stalo celkem 401, v roce 2016 kvůli nesprávnému způsobu jízdy havarovalo 382 řidičů.

Druhou nejčastější příčinou je nepřiměřená rychlost. Kvůli příliš vysoké rychlosti loni na rakovnických silnicí havarovalo 152 řidičů, což je o 34 více než v roce 2015. „Neopomeneme ani nedání přednosti v jízdě a předjíždění. Loni došlo kvůli nedání přednosti k padesáti nehodám, a co se týče předjíždění, takových bylo devatenáct,“ uvedla Rychterová. Bohužel řidiči se loni nevyuhli ani střetům s lesní zvěří. Se srnou nebo s divokým prasetem se v loňském roce střetlo celkem 223 řidičů, což je o 71 více než v předchozím roce.