Plavčíka nemůže dělat každý. Jaké jsou předpoklady a podmínky pro tuto práci?
Určitě by takový člověk měl být lepším plavcem a měl by mít dobrou fyzickou kondici. Také musí získat diplom jako „plavčík junior“, který je na dva roky. Skládá se z první pomoci, traumatologie a rozhodně také z plavání na stanovené limity. Součástí je ještě potápění do hloubky šesti metrů pro figurínu apod. Takové kurzy probíhají v Praze nebo v Hradci Králové.


Kde můžete po dosažení diplomu pracovat? Jak dlouho plavčíka děláte, je to vaše stálé zaměstnání?
Když získám diplom, můžu pracovat v bazénech a na koupalištích. Práci plavčíka mám jako brigádu při studiu. Musím říct, že často se z toho stává rutinní práce, a tak se člověk musí hlídat, aby byl ve střehu. Hlavně v zimě, když je malá návštěvnost.


Jaká je letos návštěvnost bazénu?
Návštěvnost ovlivňuje počasí. V loňském roce jsme tu měli v teplých dnech až tisíc lidí. Když je tu více lidí a je otevřený venkovní bazén, pracujeme zde dva. Celkově jsme zde čtyři, dva plavčíci brigádníci a dva nastálo.


S jakými úrazy se setkáváte?
Menší úrazy, jako například uklouznutí, řeším častěji. Většinu je to také tím, že si rodiče nehlídají děti. Další nebezpečí nastává, když si děti jdou půjčit kruhy, a pak z nich v bazénu vypadnou to i laicky zachraňují nejbližší plavci dotáhnutím dítěte k okraji bazénu. Velmi často si návštěvníci nepřečtou řád a v mnohých případech jsou pak dospělí horší než děti.


Jak nekázeň řešíte, protože samostatně nemůžete být u všeho. Musel jste zasáhnout i při těžším úrazu?
Jsou daná pravidla a měla by se dodržovat. Když někoho vidím při chování, které by mohlo způsobit nebezpečí, zapískám na něho. Se zraněním se naštěstí setkám minimálně. Mezi nečekanou záchranu patřilo jen omdlení sedmnáctileté slečny v sauně. Je to také tím, že mnohem těžší je práce plavčíka na Tyršově koupališti než v bazénu, kde mám vše pod kontrolou.

Simona Rohlová