Před možným nebezpečím varovalo české turisty před několika dny i ministerstvo zahraničních věcí. To nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova včetně turistického letoviska Taba, naopak situace okolo Rudého moře je klidná. „Je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. Případné cesty mimo letoviska podnikejte jen v naléhavých případech či v rámci organizované turistiky a po předchozí konzultaci se svým delegátem z cestovní kanceláře," varuje ministerstvo zahraničí na webových stránkách.

I přesto se řada občanů z Rakovnicka letos do země pyramid a faraonů chystá. „Poptávka po Egyptu je nyní menší, avšak k rušení zájezdů nedochází. Lidé si nyní vybírají jiné destinace," informovala Radka Valová, vedoucí rakovnické cestovní kanceláře Rotera. Ta dále sdělila, že z leteckých zájezdů je nejvíce v současné době zájem o Řecko či Turecko.

„Co se týče dovolené s vlastní dopravou či autobusem, je nejvíce žádané Chorvatsko a Itálie," doplnila informace Radka Valová.

„Na dovolenou jsme si letos vybrali Bulharsko. Je levnější a ještě jsme tam nikdy s rodinou nebyli," řekl Adam Dvořák a podotkl, že zvažoval s manželkou, že by letos vyrazili k Rudému moři. „Řekli jsme si, že tam vyrazíme, až se vše uklidní. Nechceme nic riskovat. Pak si bude moci prohlédnout Káhiru a další města bez větších obav," dodal Dvořák.

A právě Bulharsko se stalo na úkor Egypta žádanější destinací z pohledu českých turistů. „Podíl prodaných zájezdů do Egypta klesl nejvíce na úkor Bulharska, které ještě v červnu nebylo ani v top pětce žádaných destinací, ale v červenci se dostalo až na druhé místo hned za Řecko," hodnotil situaci Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším internetovým prodejcem zájezdů na českém trhu.

„Zatím jsme zaznamenali jen dva případy zrušení zájezdu, což odpovídá méně než jednomu procentu z celkově prodaných," dodal Tůma.

„Do největších egyptských měst omezují cestovní kanceláře nabídku fakultativních výletů. Turisté se vrací z Egypta spokojeni se svou dovolenou," uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.