Je to neuvěřitelné, ale opravdu je to tak. Drakiáda je tu každoročně na podzim pro děti z Rakovnicka už celé čtvrtstoletí. A spolu s ní i spolupořadatelka z Domu dětí a mládeže Rakovník, Marie Círová, která konstatovala: „Letos je to moje poslední Drakiáda, kterou jsem připravovala spolu s Drahoslavem Dvořákem a Zdeňkem Habartem a v poslední roky pak i s Jiřím Habartem a Janem Kratochvílem. A samozřejmě i se svými spolupracovníky a také přáteli Domu dětí a mládeže. V příštích letech tu budu jen jako nesoutěžícící „doprovodná babička" se svými vnoučátky."

Na letišti bylo možné také zhlédnout archiv celého čtvrtstoletí toho, jak šel čas s touto akcí: články – letáčky – fotky. Každý účastník obdržel létací vrtulky a vítězové v každé kategorii věcné ceny s diplomem. Během celého odpoledne byly nabízeny malé soutěže, například hod míčkem do koše a oblíbený bollo ball. Hlavním tahákem pak byly samozřejmě soutěže: přehlídka draků doma vyrobených, soutěž všech draků v létání – do výšky.

Jako dárek pak dostali účastníci možnost sledovat ukázky létání modelů letadel, které vyrobili členové Letecko-modelářského klubu Rakovník.
Nejmladším závodníkem zde byl dvouletý Péťa Šmíd z Rakovníka s drakem Ohnivákem. Nejstaršími startujícími pak pětatřicetiletá Dana Zingrová s drakem Papouškem a dvaatřicetiletý Lukáš Dvořák s drakem Duffem.

Nejvzdálenější účastnice, Terezka a Adélka Nečasovy, přijely na rakovnické letiště až z Karlových Varů. Účast měst: nejvíce zastoupený Rakovník, pak Karlovy Vary, Beroun, Rousínov a Zavidov. „K naší radosti se opět zúčastnili zástupci dětí ze všech mateřských a základních škol v Rakovníku. Děkujeme za to, že jste vy všichni přišli i přes hodně nepříznivé počasí," poděkovala Marie Círová. A za spoluorganizátory, Letecko-modelářský klub Rakovník, popřál pětadvacetileté Drakiádě Jiří Habart: „Drakiádě přeji, abychom se tu opět sešli při dalších desítkách ročníků. Je to pěkná akce. A aby spolupráce mezi jejími pořadateli fungovala stále tak dobře." Jiří Habart ještě upozornil, že se jako pořadatelé vždy snažili o to, vytvořit pro účastníky Drakiády na letišti příjemné prostředí. „Aby je to tady zaujalo a popřípadě je to přivedlo k nám do Domu dětí a mládeže, kde máme modelářské kroužky. Právě tam se začíná se stavěním draka. Drakiáda je pro nás akce, která k nám potenciálně přivede další členy," dodal Jiří Habart.

VÝSLEDKY:

Účast
Draci domácí výroby: 6
Draci kupovaní: 27
Soutěžící: 33
Doprovod: 70

Počasí
vytrvalý deštík, mírný jihovýchodní vítr 3 m/s,
zataženo, 8°C

Soutěž v kategorii draků doma vyrobených
Hodnotil se vzhled
a pracnost:

1. místo
Alena ŘEŽÁBKOVÁ
7 let, Rakovník
a  drak TEREZKA

2. místo
Kryštof Robin ŠÍRER
7 let, Beroun
a  drak POLETUCHA

3. místo
Daniel VOŽEH
8 let, Rakovník
a drak ZELENÁČEK

Soutěž v létání – výška draků domácích:
1. místo
Alena ŘEŽÁBKOVÁ
a drak TEREZKA

2.místo
Kryštof Robin ŠÍRER
a drak POLETUCHA

3. místo Daniel VOŽEH a drak ZELENÁČEK

Soutěž v létání – výška draků kupovaných:

1. místo
Bára POLCAROVÁ
13 let Rakovník
a drak LEV

2. místo
Aleš VOREL
8 let, Rakovník
a drak VORLEM

3. místo
Zdeněk KUBLA
7 let, Rousínov
a drak PIRÁT

Zajímavá jména draků:
"LÍTEJ POTVORO!",
„DUHÁČEK", „DUHOVKA", „DRUHODRÁČEK", „PIRÁT", „LÍTEJ POTVORO LÍP", „HLÍNA", „OHNIVÁK"

Ceny vítězům předal Drahoslav Dvořák. Všichni účastníci obdrželi dárek v podobě létající vrtulky
a sladkostí. Vítězové v každé kategorii věcné ceny.