Narkomani za volantem už bohužel nejsou na našich silnicích žádnou výjimkou. Každý měsíc jich odchytí policisté na Rakovnicku hned několik plus další desítky nebezpečných řidičů, kteří před jízdou popíjeli. Dle mluvčího rakovnické policie René Černého je třeba ze silnic dostat tyto řidiče, kteří jsou pod vlivem alkoholu a omamných nebo psychotropních látek.

Napomoci by měla novela zákona na ochranu před alkoholismem a toxikomaniemi, dle které je výsledek orientační dechové zkoušky schváleným přístrojem brán jako důkaz. Řidič je podle zákona povinen podrobit se po vyzvání policisty dechové zkoušce. Pokud to přesto odmítne, je rázem vnímán, jako by pod vlivem alkoholu prokazatelně byl. Testy použijí policisté ve chvíli, kdy mají podezření, že za volantem sedí narkoman. Předchází tomu ještě dechová zkouška na alkohol s negativním výsledkem. René Černý doplnil: „Policisté vycházejí například z chování řidiče, jeho chůze nebo reakce očních zorniček.“

Náklady na testy na přítomnost alkoholu v dechu nebo drog v těle nelze přesně porovnávat. Jednorázově používaný náustek k přístroji Dräger stojí pár korun, k tomu se ale musí přičíst amortizace zařízení za více než čtyřicet tisíc. Hodnota jednorázové sady Drugwipe je skoro šest set korun.