Před Nejvyšším soudem České republiky v Praze, k němuž podal dovolání včera stanul drogový dealer z Rakovníka, který místní narkomany zásoboval pervitinem.
Dealer za mřížemi

Policistům se tomuto muži středního věku podařilo prokázat 16 drogových obchodů, za které utržil nejméně tři tisíce korun. Rakovnický soud ho uznal vinným ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů – a za mříže ho poslal celkem na deset let.
Kde drogu vzal, se ale bohužel zjistit nepodařilo. Dealer své kumpány neprozradil.


Naopak se bránil tvrzením:“ O žádný „fet“ nešlo. Jen jsem za pár stovek zájemcům prodával rozdrcené tablety léku modafen.“
Odvolací senát Krajského soudu v Praze sice verdikt zmírnil na 8,5 roku odnětí svobody (což znamená, že za kšefty s pervitinem se mu původně vyměřený trest protáhl jen o 18 měsíců) – ani pak ale nebyl obžalovaný spokojen. Trval na tom, že svědci, kteří proti němu vypovídali, nemluvili pravdu. Pokud prý někomu něco nabízel, šlo opravdu jen o prášek z běžně dostupného léku, což podle jeho slov může potvrdit jeho družka. Nebezpečnost jeho počínání navíc podle jeho slov dále snižuje fakt, že jeho zákazníky byly osoby dlouhodobě závislé na užívání narkotik, takže případná nabídka drogy by jim nemohla uškodit.


Soud dovolání odmítl jako nedůvodné. Dovolání lze totiž podat jen tehdy, pokud je dotyčný přesvědčen, že soudy udělaly chybu nebo něco opomněly – nikoli ovšem v případě, pokud pouze nesouhlasí s tím, jak byly vyhodnoceny posuzované důkazy. „Nejvyšší soud není další odvolací instancí,“ zdůraznil předseda dovolacího senátu Jan Bláha.
Je nicméně přesvědčen, že vyměřený trest je spravedlivý. „Z odůvodnění rozhodnutí soudů obou stupňů vyplývá zjevná logická návaznost mezi provedenými důkazy, jejich hodnocením a učiněnými skutkovými zjištěními na straně jedné a právními závěry soudů na straně druhé,“ konstatoval soudce Bláha.

Perník na okrese

Dle průzkumu rakovnického sdružení Nedrog mladistvých na pervitinu v Rakovníku bohužel stále přibývá.
Je to i tím, že přibývá vařičů. Dnes už umí vařit pervitin každý zaběhnutý feťák,“ potvrdil za sdružení Nedrog jeho vedoucí Jiří Cafourek.

Gram pervitinu prodávají dealeři zhruba za tisícovku. Dávka může být třeba čtvrt gramu. „Další problém je, že mladí dnes začínají s marihuanou a pervitinem dříve tedy kolem dvanáctého roku věku. Často přeskočí trávu a jdou rovnou na pervitin. Záleží na partě,“ doplnil Jiří Cafourek.
Velkým problémem je, že sdružení Nedrog nemá v současné době k dispozici žádné prostory kde by mohla mladé lidi bojující s drogou přijímat a poskytovat jim takzvanou první pomoc. „Jen v loňském roce nám přibylo osmadvacet drogově závislých ve věku od patnácti let a dále tu máme osm dětí ze základek. Prozatím se s nimi i jejich příbuznými většinou scházíme v kanceláři centra Cafex. V této souvislosti bychom uvítali větší pomoc radnice. Třeba jen finanční. V loňském roce jsme dostali od města šestnáct tisíc korun. Já neříkám, každá finanční pomoc je dobrá, ale kdyby nebylo sponzorů tak nevím,“ uzavřel Jiří Cafourek.


Co dodat…
Drogově závislých na Rakovnicku nám přibývá a instituce, která jim může podat pomocnou ruku nemá k tomu dostatek prostředků.

SPOLUAUTOR: MILAN HOLAKOVSKÝ