Dlouhé měsíce může Dita Mátéová z Rakovníka přemýšlet o tom, že drogy jsou moc špatná věc. Času na to bude mít dostatek. Za kšeftování s pervitinem a marihuanou jí v pondělí odpoledne odvolací senát Krajského soudu v Praze potvrdil pětiletý trest. „Příliš mírný ani příliš přísný trest nepůsobí výchovně,“ konstatoval soudce Rudolf Tomašovič, jenž zamítl odvolání obžalované požadující snížení trestu i odvolání státní zástupkyně, jíž se naopak prosincový verdikt krajského soudu zdá příliš mírný. A pět let vězení je prý právě dost k tomu, aby se trest stal varováním pro ostatní. „Aby viděli, jak takové jednání může skončit,“ připomněl Tomašovič, že měl na zřeteli i hledisko generální prevence.
Těžko ale soudit, zda 32letá máma dvou dětí míní za mřížemi spřádat plány, jak žít bez toho, že by se znovu dostala do křížku se zákonem – anebo spíš bude spekulovat, jak na to, aby se příště nenechala přistihnout. Z předchozích případů, kdy také „šlápla vedle“, si totiž poučení nevzala. Přestože měla vysloven zákaz řízení, opakovaně byla přistižena za volantem. A nešlo jen o nějaké popojíždění! Bez papírů, zato v ukradené fabii, neváhala jezdit z Rakovníka do Kladna, a dokonce i do Prahy. Podmínku vyfasovala také za úvěrový podvod. „Připletla se“ navíc k pokusu o vloupání do restaurace, krádeži v domku v Novém Strašecí, několikrát se také snažila nakupovat s pomocí odcizených platebních karet. Trestu ale unikla – nepodařilo se jí totiž prokázat, že by o tom, že jsou karty kradené, věděla.
Také v případě drogového deliktu vyvázla ještě lacino. Odsouzena byla za to, že dodávala drogy pětici velmi mladých narkomanů. Nepodařilo se jí ale prokázat, že by drogu také sama vařila. Doma sice měla hydroxid sodný, kyselinu solnou, toluen, devět příbalových letáků od léku panadol a injekční stříkačky – některé chemikálie a laboratorní sklo ale chyběly. A vysmekla se i z obvinění, že nejmladšímu z jejích odběratelů bylo v době, kdy ho začala zásobovat drogou, pouhých čtrnáct. Mladík změnil výpověď; tvrdí, že pro drogy si k Mátéové začal chodit, až když byl starší.
Sama Mátéová popírá, že by drogy svým mladičkým známým nabízela. Chodili za ní prý jen jako kamarádi. A jejich výpovědi, že právě ona byla dodavatelkou fetu, se obhajoba snažila přebít tvrzením, že nechtějí trestním stíháním ohrozit osoby, od kterých drogy skutečně odebírají – a tak vlastně sami sebe obrat o zdroj narkotik. Soud ale takové argumenty odmítl. „Svědci vypovídají shodně a podporují to i výpovědi matek dvou z nich, jimž synové potvrdili, že drogy získávají od obžalované,“ podotkl soudce Tomašovič.

Pro pervitin třeba bosý
Drogová komunita kolem Dity Mátéové udržovala velmi přátelské vztahy. Dalo by se říci, že až téměř rodinné. Bylo běžné, že konzumenti pervitinu hlídali své dodavatelce děti. A ta zase měla pochopení, jestliže na svou dávku fetu nesehnali peníze. Spokojila se s věcmi, které se mladíkům podařilo sebrat doma či je prostě mohli postrádat. Ať to byl mobil – nebo třeba obnošené sportovní boty. Kde takové zboží udat, to velmi dobře věděla.