Nabízíme vám rozhovor s Leošem Klikem primářem rakovnické záchranky na téma: Lze vůbec poskytnout optimální první pomoc bez dýchání z úst do úst.

Zaslechla jsem názor, že dýchání z úst do úst není zase až tak při první pomoci nutné. Mnohem důležitější je prý pouze masáž srdce?
To samozřejmě není pravda. Dýchat musíme ve chvíli, kdy se nám bude dusit astmatik, pokud se nám bude někdo topit nebo se bude oběšenec škrtit. Tady je samozřejmě zástava srdce až sekundární problém po zástavě dechu a spotřebování veškerého kyslíku v těle. To, že budeme pouze provádět masáž srdce a pumpovat tak po těle neokysličenou krev a prokrvovat orgány, nemá žádný smysl.

Lze tedy vůbec v určitých situacích masírovat srdce bez dýchání?
Lze, ale jak již bylo řečeno optimální je to skutečně jen v situaci kdy vidíte, jak se před vámi někdo zhroutí a vše bude nasvědčovat tomu, že se skutečně jedná o kardiální srdeční zástavu. Předpokládá se tedy, že v té chvíli je tělo dostatečně okysličeno. Neboť do té doby nežli ten člověk padl stižen infarktem, tak normálně dýchal. Zásoba kyslíku v těle vydrží na minimálně pět minut. Pokud tedy já v této situaci budu jen masírovat, tak předpokládám, že kyslík v těle je a nehrozí u nemocného další zdravotní obtíže, způsobené závažným nedostatkem okysličení, a to především mozku.

Je pravda, že se lidem do první pomoci příliš nechce právě z toho důvodu, že by museli dýchat z úst to úst?
To je pravda. Na toto téma dokonce existují různé studie. Když lidem řeknete, že budou muset jak masírovat tak dýchat, tak se jich resuscitaci odhlodá jen pár. Když jim ale řeknete: „Při nejhorším jen masírujte,“ tak devadesát procent z nich bude ochotno resuscitovat. Je to lépe nežli nic, ale není to optimální.

Vzpomenete si v této souvislosti na nějaký zajímavý případ?
Měli jsme pacienta, kterého v lese postihla zástava oběhu. Měl komorovou fibrilaci . Kolegyně ho jen masírovali a on při té masáži měl jen takové lapavé dechy, které zřejmě stačily k bazálnímu okysličení těla. Vše dopadlo nakonec dobře, a to i přesto, že do něho nedýchaly. V těchto případech je tedy velice důležitá průchodnost dýchacích cest a správné zaklonění hlavy aby tudy proudil vzduch.